بهبود روزافزون فضای کسب و کار در گرو تعامل دولت و بخش خصوصی است

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان غربی با اشاره به رتبه بندی ارائه شده از سوی اتاق ایران و رتبه دوم آذربایجان غربی در شاخص های بهبود فضای کسب و کار برای دومین سال متوالی، گفت: تثبیت و ارتقای این جایگاه نیازمند اهتمام جدی و تعامل دولت و بخش خصوصی است.

به گزارش ایرنا محمدمهدی شهریاری شامگاه چهارشنبه در سومین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: پیگیری وضعیت واحدهای تولیدی تعطیل شده، تلاش دستگاه‌های اجرایی برای جذب سهم استان از منابع ملی، پیگیری سپرده‌های ارزی، بررسی مشکل شاخص‌های بسته بندی، موضوع خرید تضمینی سیب و برگزاری میز سیب و نیز اهتمام جهاد کشاورزی برای افزایش راندمان تولید سیب از موضوعاتی است که دستگاه‌های مربوطه مکلف هستند تا نسبت به پیگری آنها با هماهنگی بخش خصوصی اقدام کنند.

وی حل مشکلات این بخش را از جمله اولویت های استان برشمرد و گفت: خرید تضمینی سیب باید از سوی مسئولان مربوطه پیگیری شود تا قیمت مناسبی برای سیب درختی تعیین گردد.

استاندار آذربایجان غربی افزود: کشاورزان استان پارسال متضرر شدند و حجم زیادی از سیب آنان در کنار جاده‌ها ریخته شد که برای جلوگیری از این موضوع نیازمند تغییر در نوع کشت هستیم.

وی اضافه کرد: برداشت سیب درختی در استان در هر هکتار ۲۰ تن است که باید به ۵۰ تن افزایش یابد و این موضوع باید در برنامه پنج ساله مدنظر باشد.

امسال همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی برگزار می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست هماهنگی بخش خصوصی و دولت را کلید حل مشکلات بیان کرد و گفت: با محوریت اتاق ارومیه همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه گذاری استان در سال جاری برگزار می‌شود.

رضا حسینی به پایش واحدهای تولیدی تعطیل شده در استان اشاره کرد و گفت: پکیج سرمایه گذاری مجدد در این واحدها برای ارائه در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری آماده شده تا واحدهای تعطیل استان دوباره به چرخه تولید برگردد.

وی پیگیری مرکز خدمات سرمایه گذاری، تهیه نقشه راه سرمایه گذاری و لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از پنجره واحد سرمایه گذاری توسط اتاق بازرگانی از طریق اعتمادسازی و بیان عملکرد این واحد برای تولیدکنندگان را از جمله مؤلفه‌های مهم توسعه اقتصادی استان دانست.

حسینی گفت: برای بازاریابی بهینه محصولات کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان جلسات متعددی با بخش خصوصی و متولیان امر برگزار شده است و این نشست ها ادامه می یابد.

وی اضافه کرد: در صادرات محصولات چندین موضوع حائز اهمیت است که بازاریابی بر اساس ذائقه‌های بین المللی، تأمین مالی و شناسایی نیازهای مالی از جمله این موارد است.

وی بیان کرد: بخش خصوصی باید نوع و میزان نیازها را اعلام کند تا دولت پیگیر باشد و برای همکاری بهینه در این زمینه نیاز به تدوین برنامه یک ضرورت است و باید بخش خصوصی در این راستا تلاش مضاعف داشته باشد.

رئیس کمسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ارومیه و دبیر هیأت رئیسه این اتاق گفت: عراق و افغانستان و پاکستان بهترین بازارها برای محصولات کشاورزی آذربایجان غربی را دارد اما هیچ‌گونه زیرساخت ارزی برای معاملات کشاورزی نداریم.

عراق و افغانستان و پاکستان بهترین بازارها برای محصولات کشاورزی آذربایجان غربی را دارد بهنام تاج الدینی با بیان اینکه پیش بینی تولید سیب امسال کشور چهار میلیون تن است، افزود: یک چهارم این تولید باید صادر شود؛ در غیر این صورت کشاورزان این استان که عمده تولیدکنندگان کشوری سیب درختی هستند، متضرر می‌شوند.

وی اضافه کرد: تحریم در صادرات سیب درختی استان مشکل ایجاد نمی‌کند چون سیب آذربایجان غربی بازار و مشتریان خاص خود را دارد و ذائقه این مشتریان با سیب درختی استان تطبیق یافته است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: نبود خودروهای یخچال دار از مشکلات عمده بخش حمل و نقل کشاورزی استان است که موجب متضرر شدن این بخش می‌شود.

سید هادی بهادری بیان کرد: تامین ارز برای رونق صادرات با مشکل مواجه است و این موضوع باید رفع شود؛ بارگیری مجدد محصولات صادراتی در عراق نیز موجب افت کیفیت محصولات صادراتی می‌شود و این موضوع سالهاست که حل نشده است.

وی با بیان اینکه برای میز سیب زحمت زیادی کشیده شده است، گفت: انتظارات بسیاری از مسئولان در این زمینه وجود دارد و باید کارهای زیربنایی در زمینه سیب درختی رخ دهد.

آذربایجان غربی استانی مبتنی بر اقتصاد کشاورزی است و ۲۳۵ هزار بهره بردار در این زمینه مشغول به کار هستند که سالانه ۶ میلیون تن محصول تولید می کنند.

وجود صنایع تولیدی مرتبط و صنایع تبدیلی فراوان در این استان موجب شده است تا توجه به صادرات در این بخش دارای اولویت خاص باشد و مواد غذایی جزء مهمترین محصولات تولیدی و صادراتی به شمار رود.

۷۱۲۵/‏۳۰۷۲

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha