۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۲۴
کد خبرنگار: 1169
کد خبر: 83361737
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۵۰ تن کلزا در پلدشت خریداری شده است

ارومیه- ایرنا- رئیس اداره تعاون روستایی پلدشت گفت: طی ۴۸ ساعت گذشته و با آغاز طرح خرید تضمینی کلزا، ۱۵۰تن از این محصول در شهرستان خریداری شده است.

داود جمالی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خرید تضمینی این محصول با قیمت مصوب کیلویی ۳۴ هزار و ۳۹۸ ریال آغاز شده و تا زمان ارسال به کارخانه های روغن کشی در انبارهای این اداره ذخیره می شود.

وی افزود: امسال ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت کلزا قرار گرفت و پیش بینی می‌شودحدود هفت هزار تن کلزا در این شهرستان برداشت شود.

وی یاد آوری کرد: سال گذشته سه هزار و ۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا از یکهزار و ۶۵۵ هکتار از اراضی با قیمت ۲۸ هزار و ۶۶۵ ریال توسط اداره تعاون روستایی این شهرستان خریداری شد.

کلزا (Brassica napus) از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

سالانه بیش از ۵۵ میلیون تن کلزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولیدکننده اصلی این محصول به دست می آید؛ میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از ۳۰۰ هزار تن در سال برآورد می شود که این رقم نیز در سال های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده است.

تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه های روغنی است.

کشت دانه روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می شود و ترویج آن طی سال های اخیر تدبیری از سوی مسئولان برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی بوده است.

آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که سالانه افزون بر ۵۰ درصد این اراضی به کشت محصولات زراعی مانند گندم، جو و کلزا اختصاص می یابد.

شهرستان پلدشت ۴۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که از این میزان ۲۲ هزار هکتار آبی و ۲۲ هزار هکتار دیم است.

۷۱۳۲/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =