۲ دهنه کوره زغالگیری در مریوان توقیف شد
بازرسی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی مریوان

سنندج - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان از شناسایی ۲ دهنه کوره زغالگیری در روستای انجیران از توابع این شهرستان خبر داد و گفت: نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی اقدام به توقیف و مسدود کردن این کوره ها کردند.

شاهرخ محمودی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روز گذشته و در ادامه گشت زنی نیروهای یگان حفاظت پاسگاه ویژه منابع طبیعی و آبخیزداری برای بررسی نقاط بحرانی به روستای انجیران بخش خاومیرآباد اعزام شدند.

وی افزود: پس از بررسی نقاط بحرانی محدوده این روستا، ۲ دهنه کوره زغال، ۲۰ کیسه زغال و یک تن مقطوعات چوبی در یکی از این نقاط شناسایی و پس از مستند سازی، مقطوعات چوبی و زغال ها بارگیری و به اداره منابع طبیعی حمل شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: تحقیقات برای یافتن عاملان این تخلف ادامه دارد و به محض شناسایی آنها پرونده تشکیل و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی ارسال خواهد شد.

وی تاکید کرد: بازرسی‌ها و گشت زنی‌ها به روستاهای جنگل نشین و بحرانی ادامه خواهد داشت و با متخلفین بر اساس ماده ۴۲ و ۴۶ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع برخورد و جرم آنها بر اساس نُرم جدید مجازات است.

مهار آتش سوزی جنگل‌های روستای سیف مریوان

محمودی گفت: نیروهای اطفای حریق اداره منابع طبیعی و آبخیزداری روز گذشته به همراه مردم طبیعت دوست موفق شدند آتش سوزی ایجاد شده در جنگل‌های روستای سیف و محلی به مشهوریت فقه یوسف را کنترل و مهار کنند.

وی از مردم فهیم و همیاران طبیعت دوست خواست گزارش آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع شهرستان و قطع درختان جنگلی را به شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ اعلام کنند.

به گزارش ایرنا، از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل‌های این استان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.
جنگل‌های این استان که بخشی از جنگل‌های غرب کشور را تشکیل می‌دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
۷۳۵۴/‌۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =