۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۶:۰۲
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83361627
۰ نفر
رئیس جمهوری چین راهی کره شمالی شد

پکن- ایرنا- "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین ساعاتی پیش پکن را به منظور دیدار و گفت و گو با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی به مقصد پیونگ یانگ ترک کرد.

سفر شی به پیونگ یانگ اولین سفر او به کره شمالی از زمان سر کار آمدنش در سال ۲۰۱۳ میلادی و نخستین سفر یک رئیس جمهور چین به پیونگ یانگ ظرف ۱۴ سال گذشته است.
انتظار می‌رود که «شی» در گفتگوهایش با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، موضع این کشور درباره غیرهسته ای شدن پیونگ یانگ را اعلام کند این دو رهبر همچنین قرار است درباره آمریکا که تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ را حفظ کرده است، مذاکره کنند.
رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در مورد اهداف سفر «شی جین پینگ» به کره شمالی گفت: در این سفر رئیس جمهوری با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کرده و در مورد روابط دو جانبه، وضعیت شبه جزیره کره و مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با وی گفت و گو می‌کند.
«سانگ تائو» افزود: شی در این سفر، به بازبینی روابط ۷۰ ساله دو کشور پرداخته و در مورد توسعه این روابط گفتگو می‌کند.
کارشناسان معتقد هستند «شی» سعی دارد پیش از نشست احتمالی هفته آینده خود با ترامپ در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در اوساکای ژاپن، افزایش نفوذ پکن در شبه جزیره کره را نشان دهد.
همچنین به دنبال شکست دومین نشست میان آمریکا و کره شمالی در اوایل سال جاری، شی و کیم درباره راه‌های دستیابی به راه حلی سیاسی برای وضعیت شبه جزیره کره نیز صحبت می‌کنند.
پیش از این و در دو سال گذشته نیز "کیم جونگ اون"رهبر کره شمالی سه بار به چین سفر کرد و با شی دیدار و گفت و گو نمود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =