۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۵۸
کد خبر: 83361609
۰ نفر

برچسب‌ها

لرستان به استان پیشرو در بخش توسعه تبدیل می شود

خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: با توجه به ظرفیت های بسیاری که در این منطقه وجود دارد استان در جدول توسعه‌یافتگی آینده کشور استان جزو رتبه‌های اول است.

به گزارش ایرنا سید موسی خادمی روز چهارشنبه در بیست و چهارمین کنفرانس برق در خرم آباد افزود: لرستان یکی از استان‌های پرظرفیت کشور است و مناطق زاگرس‌نشین به ویژه این منطقه دارای منابع کمیاب و استراتژیک هستند.

وی با بیان اینکه مهمترین منابع برای هر کشور از حیث طبیعی آب و هوای مناسب، جنگل و محیط زیست است، اظهار داشت: در جدول توسعه یافتگی آینده کشور، لرستان به لحاظ اینکه بالاترین امتیاز را در این عرصه‌ها دارد دارای رتبه‌های اول خواهد بود.

استاندار لرستان بحث سرمایه‌گذاری و گردشگری را از محورهای اصلی توسعه استان برشمرد و تصریح کرد: امیدوارم میهمانان این همایش با شناختی که از ظرفیت‌های استان پیدا می‌کنند سفیران خوبی برای تبلیغ استان باشند تا به عنوان مقصد گردشگری و محلی برای سرمایه گذاری انتخاب شود.

خادمی تصریح کرد: سیل ویرانگر ابتدای سال جاری خسارات جدی به اموال مردم، زیربناها و تأسیسات دولتی، زیرساخت‌های جاده‌ای و کشاورزی وارد کرد که طبق آخرین آمار رقم ان حدود ۱۰۰ هزار میلیاردریال علام شده است.

وی با اشاره به تلاش جهادی دستگاهها و نهادهای مختلف در تمدادرسانی و بازسازی مناطق سیل زده ادامه داد: یکی از این دستگاه‌ها وزارت نیرو به ویژه برق بود که توانست علی‌رغم تحمل سختی‌ها و با انگیزه بالا مشکل برق روستاها و شهرها را در کمترین زمان ممکن رفع کند.

وی افزود: حضور مردم، توان بالای دستگاه‌های دولتی در مدیریت بحران، مقابله با آن و اقدامات پس از بحران ستودنی است.

مقام ارشد استان حضور اعضای کنفرانس بین المللی برق را عاملی برای تشویق سرمایه گذاری و شناخت بیشتر استان دانست و از آنها خواست که کمک‌ها به مناطق سیل زده به ویژه در خصوص مسائل سرمایه‌ای تداوم داشته باشد.

خادمی با بیان اینکه عمده‌ترین رفاه و آسایش بشر مربوط به حوزه صنعت برق است، این سمینار را یکی از مهم‌ترین حوزه‌های بشری عنوان کرد و گفت: ترکیب دانشگاهیان و کارهای پژوهشی و علمی از یک طرف و مجموعه‌ای از مدیران دولتی که کارهای حاکمیتی می‌کنند، همچنین مجموعه بزرگ از کارآفرینان صنعتگران و تولیدکنندگان از طرف دیگر در این سمینار کار منحصر به فردی است که در کمتر کنفرانسی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه فاصله بین صنعت و دانشگاه زیاد ولی فاصله بین مدیریت اجرایی و دانشگاهیان ما بیشتر است، اظهار کرد: در این کنفرانس حدود ۶۰ درصد مقالات تجاری و کاربردی و ۴۰ درصد پژوهشی صرف بوده که امیدوارم با هدفی که در پیش گرفته‌اند محقق شود.

وی اظهار داشت: بکه‌های توزیع برق در واقع بنگاه یک‌طرفه‌ای است که فقط خدمات ارائه می‌دهد بدون اینکه رقابتی بر آن حاکم باشد و بیشترین تمرکز این رویداد نیز بر این شبکه ها است که به لحاظ اقتصادی می‌توان گفت یک بازار انحصاری است که قطعاً شکست خواهد خورد و باید خود را برای یک ارتباط دو طرفه آماده کنند.

استاندار لرستان افزود: شرکت‌ها علاوه بر مصرف کننده نیز باید تولید کننده نیز باشند تا بتوانند بین عرضه کنندگان رقابت به وجود بیاورند.

خادمی یکی از علائم توسعه یافتگی را افزایش مصرف برق دانست و گفت: در لرستان از حیث تولید زمینه‌های خوبی در حوزه‌های انرژی مانند برق‌آبی کوچک و خورشیدی وجود دارد.

وی افزود: ترکیب موضوع شیب و آب در لرستان زمینه را برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های برق‌آبی مهیا می‌کند چراکه ۷۰ درصد اراضی استان دارای ۱۲ درصد شیب است و از طرفی ۱۲ میلیارد مترمکعب آب از استان در سال خارج می‌شود.

وی اضافه کرد: انرژی خورشیدی نیز به واسطه آب و هوای این منطقه برای سرمایه‌گذاری مناسب است، بنابراین از افرادی که در این زمینه‌ها قصد سرمایه گذاری دارند استقبال خواهیم کرد.

بیست و چهارمین کنفرانس ملی برق با حضور یکهزار شرکت کننده امروز در دانشگاه لرستان آغاز شده و فردا بکار خود خاتمه می دهد.

۷۲۶۹/‏۶۰۶۰


 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =