۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۲۸
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83361576
۰ نفر
باج دهی بحرین به رژیم صهیونیستی همزمان با کنفرانس منامه

تهران – ایرنا – روزنامه الأخبار لبنان روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک نوشت که همزمان با برگزاری کنفرانس منامه، سفارت رژیم صهیونیستی در بحرین افتتاح خواهد شد.

به نوشته روزنامه الأخبار، یک منبع دیپلماتیک به این روزنامه لبنانی گفته است که در نشست بحرین یک تشکیل هیأت اجرایی معامله قرن به تصویب خواهد رسید که مقر آن به صورت رسمی در منامه خواهد بود و از این پس همه کنفرانس‌ها و کارگاه‌های مربوط به معامله قرن در آن برگزار می‌شود.

این منبع افزوده است: به احتمال زیاد در کنفرانس منامه پیشرفت سریع در سطح عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی روی دهد و عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل توافق کردند که کنفرانس بحرین مقدمه‌ای برای برقراری روابط رسمی میان اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

این گزارش می‌افزاید، بی تردید بازیگر اصلی پروژه برقراری روابط رسمی میان اسرائیل و شورای همکاری خلیج فارس تنها عربستان سعودی است، اما سعودی‌ها نمی‌خواهند اکنون زمام امور را برعهده بگیرند بنابراین دولت بحرین را پیش انداختند.

در همین راستا روزنامه الأخبار با خبر شده است که مقام‌های سعودی در قالب هیأت دیپلماتیک بلند پایه بحرینی در کنفرانس سالانه کمیته یهودی آمریکایی (AJC) که قرار است سوم و چهارم ماه ژوئن ( ۱۲ و ۱۳ تیر) در واشنگتن برگزار شود، شرکت می‌کنند.

بر اساس این گزارش قرار است در کنفرانس سالانه کمیته یهودی آمریکایی کارگاهی در خصوص موفقیت کنفرانس منامه و روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی برگزار شود.

پیش تر نیز نمایندگانی از کمیته یهودی آمریکایی به بحرین سفر و با شاه بحرین و وزیر خارجه این کشور دیدار کردند. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نیز در سفر اخیر خود با آمریکا با شماری از شخصیت‌های این کمیته دیدار و گفت و گو کرده بود.

نشست بحرین که اولین مرحله اجرای معامله قرن خواهد بود، قرار است در ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیر) در منامه برگزار شود، جذب سرمایه‌گذاری در اراضی فلسطین و اعطای وام‌های کم سود به فلسطین از اهداف آن عنوان شده است.

معامله قرن شامل انضمام کامل قدس به رژیم صهیونیستی، انضمام شهرک‌های موجود در کرانه باختری به این رژیم، نابودی کامل حق بازگشت آوارگان فلسطینی و تعیین منطقه "ابودیس" به عنوان پایتخت کشور فلسطین است.

این طرح با واکنش شدید مسلمانان و فلسطینیان رو به‌رو شده و تنش و درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی را در فلسطین از جمله نوار غزه افزایش داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =