گزینه ترامپ برای نمایندگی در سازمان ملل کشورهای مخالف آمریکا را به تحریم تهدید کرد

نیویورک- ایرنا- گزینه پیشنهادی ترامپ برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد کشورهایی همچون ایران، روسیه و چین را که در جهت مخالف سیاست های واشنگتن حرکت می کنند، به اعمال تحریم تهدید کرد.

«کلی کرافت» که پس از استعفای نیکی هیلی از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تصدی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد معرفی شد، روز چهارشنبه در نشست بررسی صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا این مطلب را مطرح کرد.

وی که به سوالات باب منندز سناتور ارشد دموکرات‌ها در این کمیته پاسخ می‌داد، در جواب این سوال که آیا آمریکا باید از اهرم سازمان ملل برای پیگیری اهداف و ارزش‌های خود استفاده کند؟ گفت: به نظرم مساله بدرفتاری حقوق بشری بسیار اهمیت دارد. ما امروزه بحران‌های متعددی را در ونزوئلا، یمن و سوریه شاهد هستیم.

سفیر پیشین آمریکا در کانادا افزود: از نظر من هر موضوعی که شامل مردم بی گناه شود، یک سو استفاده حقوق بشری خواهد بود.

کرافت در پاسخ به این سوال که سازمان ملل چه ابزاری درباره مشکل گسترش سلاح‌های اتمی کره شمالی، بی ثباتی در لیبی، گسترش نفوذ چین، تهدید ناشی از ایران و مشکل ونزوئلا در اختیار آمریکا قرار خواهد داد؟ اظهار کرد: فکر می‌کنم شورای امنیت کمک خوبی به آمریکا خواهد کرد تا بازیگران بد را فرابخواند و هرکسی که بخواهد ضدیت خود را با اسرائیل و یهود نشان دهد، افشا کند.

وی اضافه کرد: همچنین شورای امنیت می‌تواند جایی باشد که چین و روسیه نشان دهند موافق سو استفاده از حقوق بشر نیستند.

این گزینه ترامپ که سوابق دیپلماتیک وی بسیار اندک است، ادامه داد: این زمانی است که می‌توانیم بازیگران بدی همچون ایران، حوثی های یمن، روسیه و چین را برجسته کنیم. ما بحران‌های زیادی داریم و بسیار مهم است که شورای امنیت برای اعمال تحریم توانایی داشته باشد.

کرافت درباره روسیه و اینکه ترامپ قصد همکاری با آنها را دارد، گفت: من قصد ندارم دوست روسیه باشم، آنها دوستان ما نیستند. باور کنید که برای آنها روشن خواهم کرد که می‌توانیم با هم در موضوعاتی همچون کره شمالی یا زمینه‌های دیگر همکاری کنیم اما نیاز داریم به آنها بگوییم که ما از اوکراین کاملاً حفاظت خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: برای آنها روشن خواهیم کرد که حمایت از رژیم اسد و سو استفاده از حقوق بشر هزینه دارد. این دولت، تحریم‌های زیادی را بر روسیه اعمال کرد و من پاسخگو کردن آنها و اعمال فشار حداکثری را بر آنها ادامه خواهم داد.

گزینه ترامپ برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه حقوق بشر در بالاترین اولویت کاری من قرار خواهد داشت، گفت: شاید سوال خیلی ها این باشد که درباره تغییرات آب و هوایی چه خواهم کرد که باید بگویم تغییرات آب و هوایی نیازمند توجه است و خطر جدی را متوجه سیاره ما می کند.
همسر کرافت معدن دار زغال سنگ و از دوستان ترامپ است که فعالیت آنها کاملاً در تضاد توافق آب و هوایی پاریس قرار دارد.
کرافت با بیان اینکه رفتارهای انسانی در تغییر آب و هوا مشارکت داشته است، افزود: اگر من تایید شوم مدافع آن خواهم شد که هر کشوری سهم خود را در توجه به تغییرات آب و هوایی انجام دهد.
وی توضیح داد این به معنای آن نیست که آمریکا باید با برداشتن بار بقیه جهان، مشاغل آمریکایی ها یا به طور کلی اقتصاد خود را به خطر اندازد. ما باید خلاقیت و نوآوری که ایالات متحده را به رهبر مقابله با چالش های زیست محیطی تبدیل کرده است، ارتقا دهیم در حالی که از رونق اقتصادی کشور هم محافظت شود.
گزینه ترامپ برای نمایندگی در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه آمریکا باید محور فعالیت ها در سازمان ملل باشد، اظهار کرد: ایالات متحده باید نسبت به تلاش های مشکل آفرین رقبای استراتژیک خود برای نفوذ در دستاوردهای ما هوشیار باشد. من به طور خاص درباره روسیه و چین صحبت می کنم رویکردهای بدبینانه ای به سازمان ملل متحد دارند.
کرافت درباره خروج آمریکا از شورای حقوق بشر و اینکه ایالات متحده با خروج از اینگونه شوراها صدای مخالفانی همچون روسیه و چین را تقویت می کند، گفت: فکر نمی کنم صرف حضور داشتن یا نداشتن چیزی از توانایی نماینده آمریکا برای استفاده از شورای امنیت علیه سوء استفاده کنندگان حقوق بشر نخواهد کاست.
وی افزود: اگر من تایید شوم از شورای امنیت به عنوان یک قالب برای این کار استفاده خواهم کرد و باید بدانیم که برای شورای حقوق بشر پذیرفتنی نیست که مداوم اسرائیل را تحت توجه قرار دهد و به طور ثابت ضدیت خود را با اسرائیل نمایش دهند.
این دیپلمات تازه کار آمریکا هیچ گاه نتوانست توضیح دهد که مساله شورای امنیت صلح و امنیت بین المللی است و مسایل حقوق بشری جایگاهی در آن ندارد؛ ضمن اینکه در شورای امنیت پنج کشور حق وتو دارند که او از آنها به عنوان ناقضان حقوق بشری یاد کرده است.
کرافت در پاسخ به این سوال که ترامپ جنگ عراق را یک اشتباه می داند، نظر شما در این باره چیست، گفت: می دانیم که رئیس جمهوری معتقد است این جنگ یک اشتباه بوده است و من هم باید تابع سیاست خارجی رئیس جمهوری باشم.
وی به این سوال که تغییر رژیم در لیبی کار درستی بوده است یا خیر هم اظهار کرد: این کار بسیار مهم بوده است چرا که ما اکنون شرایط متفاوتی را داریم و بسیار مهم است که ما یک حضور بسیار قدرتمندی در آنجا داریم.
گزینه ترامپ برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد که اولویت خود را حقوق بشر نامیده است در پاسخ به سوالی درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد حاکمان فعلی سعودی گفت: ما برای سعودی بسیار روشن کردیم که سوء استفاده از حقوق بشر پذیرفتنی نیست و این نوع رفتار باید تغییر کند.
کرافت درباره گزارشگر حقوق بشری سازمان ملل متحد علیه ولیعهد سعودی در قتل خاشقچی با تلاش برای اینکه از پاسخ مستقیم طفره رود، افزود: ما علیه ۱۷ نفر از عوامل این ترور اقدام کردیم.
وی درباره مقامات ارشد سعودی هم گفت هنوز نتایج تحقیقات در این زمینه را نداریم و اگر به دست ما برسد آن را دنبال می کنیم.
البته این گزینه ترامپ نگفت که چه کسی باید تحقیقات این قتل را انجام دهد و چرا در زمانی که او سفیر آمریکا در کانادا بوده است نسبت به اعدام یا بازداشت اتباع سعودی-کانادایی همچون فعالان حقوق بشری واکنش نشان نداده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =