خشم و نگرانی عربستان از گزارش سازمان ملل درباره قتل خاشقچی

تهران - ایرنا - «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجی عربستان روز چهارشنبه در واکنش به گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر دست داشتن ولیعهد عربستان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی در استانبول ترکیه مدعی شد: گزارش سازمان ملل متحد بی اساس است و تناقضات آشکاری دارد.

"انیس کالامار" گزاشگر ویژه سازمان ملل در اعدام در گزارشی، امروز چهارشنبه اعلام کرد: دولت ریاض در قتل روزنامه نگار عربستانی مقصر است و تحقیقات انجام شده توسط ترکیه و عربستان استاندارد بین المللی نداشته است.

جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد دولت عربستان مهرماه سال گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، الجبیر افزود: این گزارش در جایی تهیه شده است که تنها نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) و ترکیه حضور داشتند.

وزیر مشاور در امورخارجه عربستان ادامه داد: مسئولان بلندپایه سعودی دست به انجام تحقیقات ضروری در خصوص قتل خاشچی زده اند و در نتیجه آن چندین نفر بازداشت و تحقیقات همچنان ادامه دارد.

چند ماه پس از کشته شدن خاشقچی در کنسولگری سعودی در استانبول، عربستان برای نجات ولیعهد خود از بحران قتل این روزنامه، ۱۸ تن را بازداشت کرد تا آنها را بعنوان مقصر قتل خاشقچی معرفی کند، اقدامی که صدای بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری را مبنی بر نمایشی بودن این اقدام درآورد.

ادعای عربستان مبنی بر بازداشت تمامی متهمان قتل خاشقچی درحالی است که پیشتر "مجتهد" افشاگر پشت پرده خاندان سعودی در این باره فاش کرد که سعود القحطانی مشاور پیشین بن سلمان که از مهم‌ترین عاملان این قتل به شمار می‌رود، آزادانه به زندگی خود ادامه می‌دهد و در جلسات محاکمه حضور نداشته است.

الجبیر اضافه کرد: مسئولان قضائی عربستان تنها مرجعی است که حق اظهار نظر در پرونده قتل خاشقچی را دارند و آنها کار تخصصی شأن را با استقلال کامل انجام می‌دهند.

وی افزود: ما هرگونه توهین به مسئولان بلندپایه عربستان، خارج شدن این موضوع از مسیر عدالت و یا هر گونه تحت تأثیر قرار گرفتن آن را نمی‌پذیریم.

سخنان الجبیر درحالی بیان می‌شود که گزاشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام به صراحت گفت که کشته شدن خاشقچی خارج از قانون صورت گرفته و مسئولیت آن با دولت عربستان است.

خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین محمد بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد.

این روزنامه نگار ۵۹ ساله منتقد هیأت حاکمه سعودی، یک هفته پس از آن که از مقام‌های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت‌های رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول کشته شد.

وی در سلسه توئیتی ۴ مهرماه ۹۷ نوشته بود: در حیرتم از این که سران کشورهای عربی چرا پاسخی رسمی به اهانت‌های رئیس جمهوری آمریکا نمی‌دهند.

خاشقچی پیشتر نیز در سلسه مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست آمریکا، از سیاست‌های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد هیأت حاکم با رسانه‌های و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =