۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۲۱
کد خبرنگار: 857
کد خبر: 83361545
۰ نفر
۱۳۳ هزار پرونده جدید پارسال در مراجع قضایی استان اردبیل تشکیل شد

اردبیل - ایرنا - رئیس کل دادگستری استان اردبیل اعلام کرد: سال گذشته بیش از ۱۳۳ هزار پرونده جدید و یکتا در مراجع مختلف قضایی این استان تشکیل شد.

ناصر عتباتی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگاران، مجموع پرونده‌های در حال رسیدگی در مراجع قضائی استان در سال گذشته را ۴۱۸ هزار و ۸۰۲ فقره ذکر کرد و افزود: ۱۹۷ نفر قاضی به همه این پرونده‌ها رسیدگی می‌کنند.

وی با اشاره به کمبود نیروی قضائی در استان اردبیل و فعالیت مراجع این قوه در استان با ۵۰ درصد ظرفیت پست سازمانی تعریف شده، گفت: به همین علت، فشار مضاعف کاری بر قضات و کارکنان دستگاه قضائی استان اردبیل وارد می‌شود.

عتباتی همچنین اظهار داشت: در سال گذشته ۸۸ هزار فقره پرونده نیز در شوراهای حل اختلاف و واحدهای مصالحه مورد رسیدگی قرار گرفته و با فعالیت آنها بار زیادی از فعالیت قضات استان کم شده است.

وی از مراجعه روزانه ۱۰ هزار نفر به مراجع مختلف قضائی و مراجعه حضوری هر هفته ۷۰ نفر به رئیس کل دادگستری استان اردبیل خبر داد و بیان کرد: علاوه بر این، تعدادی از شهروندان با گسترش خدمات قضائی الکترونیک، بسیاری از خدمات را به صورت اینترنتی دریافت می‌کنند که این امر موجب کاهش مراجعات به مراجع قضائی شده است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل اضافه کرد: در سال گذشته حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار برگه قضائی اعم از اخطار، احضار و انواع ابلاغ در استان صادر شده که بیش از ۹۶۱ هزار برگ معادل ۶۷ درصد این برگه‌ها از طریق سامانه ثنا و به صورت الکترونیک به دست مراجعان و افراد مرتبط با پرونده‌ها رسیده است.

وی با اشاره به بالا رفتن سرعت، دقت، صرفه جویی در مصرف کاغذ و جلوگیری از اتلاف وقت نیروی انسانی در خدمات قضائی از طریق ابلاغ الکترونیکی افزود: امسال نیز بیش از ۳۲۳ هزار برگه قضائی در استان صادر شده که ۲۵۷ هزار فقره از آن معادل ۸۰ درصد برگه‌های صادر شده، از طریق سامانه ثنا به دست افراد مرتبط رسیده است.

مبارزه جدی با قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی ادامه دارد

رئیس کل دادگستری استان اردبیل همچنین با اشاره به ادامه مبارزه جدی با قاچاق مواد مخدر و مشروبات الکلی در این استان، از کشف بیش از ۶۸ هزار لیتر مشروبات الکلی دست ساز و نیز ۱۲ هزار بطری مشروبات الکلی خارجی در استان در یک سال گذشته خبر داد.

وی گفت: در یک سال گذشته ۲۲ شبکه مهم و تأثیرگذار در تولید و توزیع و قاچاق مشروبات الکلی در استان اردبیل متلاشی شده و ۸۸۵ نفر متهم فعال در تولید و توزیع مشروبات دستگیر شده است.

عتباتی همچنین از کشف هزار و ۸۷۸ کیلوگرم انواع مواد مخدر در استان طی سال گذشته خبر داد و افزود: دستگاه قضائی استان در همه عرصه‌های مفاسد اجتماعی و اقتصادی ورود کرده و مبارزه‌ای جدی را در این عرصه‌ها دنبال می‌کند.

دادگستری استان در مبارزه با شرارت‌ها و کشف قتل موفق بوده است

رئیس کل دادگستری استان اردبیل همچنین عملکرد دستگاه قضائی را در مبارزه با شرارت‌ها و کشف قتل در این استان موفق ارزیابی کرد و گفت: قتل‌های فجیع و با برنامه در استان خیلی کمتر رخ داده و اغلب موارد قتل به علت هیجانات آنی بوده و همه قتل‌های واقع شده در استان از سال ۹۳ تاکنون کشف شده است.

وی با تقدیر از فعالان امر صلح و سازش همکار با شبکه قضائی استان بیان کرد: در یک سال گذشته ۱۳ فقره قتل با فعالیت این واحدها از طریق مصالحه حل و فصل شده است.

عتباتی همچنین گفت: اراذل و اوباش معروف و ناامن کنندگان اجتماعی مشهور در استان در چند سال گذشته در پی اقدامات قضائی مؤثر، یا به زندان افتاده، تبعید و یا متواری شده‌اند و با پیگیری جدی نهادهای انتظامی و قضائی، امنیت خوبی در استان برقرار شده است.

هشدار به فعالیت غیرمجاز و تخریب در فضای مجازی

رئیس کل دادگستری استان اردبیل نسبت به فعالیت غیرقانونی و تخریب افراد حقیقی و حقوقی در شبکه‌های مجازی هشدار داد و گفت: گردانندگان و فعالان این شبکه‌ها و کانال‌ها را به عنوان اصحاب رسانه نمی‌شناسیم و اقدامات ویژه ای برای جلوگیری از فعالیت غیرقانونی و خارج از اصول آنها آغاز شده است.

وی با اشاره به تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به جرایم فضای مجازی در دادگستری استان افزود: پلیس فتا نیز احاطه کاملی برای فعالیت فضای مجازی استان دارد و همه فعالیت‌ها و رویدادهای این عرصه رصد می‌شود.

عتباتی رویکرد قوه قضائیه را پیشگیری از جرم ذکر کرد و ادامه داد: فعالان فضای مجازی نباید جامعه را به سمت التهاب بکشند چرا که این گونه اقدامات خیانت به قلم و مغایر با رسالت حرفه‌ای است.

وی همچنین از صدور حکم محکومیت شهردار اردبیل و مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی استان خبر داد و گفت: هر ۲ پرونده در مرحله تجدید نظرخواهی قرار دارد و پس از طی مراحل قانونی، رأی نهایی به اجرا در می‌آید.

۱۹۰۵/‏۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =