مراسم سالروز شهادت دکتر چمران و روز ملی بسیج اساتید در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

مشهد- ایرنا- به مناسبت ۳۱ خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید عصر چهارشنبه مراسمی در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این مراسم که جمع کثیری از اساتید و دانشجویان شرکت داشتند، معاون بنیاد ملی نخبگان و هم دوره تحصیلی دکتر مصطفی چمران در آمریکا گفت: دکتر چمران یک انسان چند بعدی بود یعنی هم هنرمند هم دانشمند هم جنگجو و هم عارف دارای احساسات لطیف بود.

سعید سهراب پور افزود: شهید چمران بنیانگذار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بود و شاگردان بسیار در آمریکا تربیت کرد در حالی که گروه های چپ نیز به شدت در آن کشور فعال بودند.

وی اظهار داشت: شهید چمران در حالی که در یکی از دانشگاه های بزرگ آمریکا دارای مقام و منزلت مهم بود به دعوت امام موسی صدر برای اداره یک مدرسه فنی و حرفه ای به جنوب لبنان رفت و با کمک ایشان کمر همت به آموزش عالی شیعیان لبنان که در آن زمان وجهه علمی خوبی نداشتند بست و امروز شیعیان لبنان علاوه بر جایگاه نظامی از جایگاه علمی، فرهنگی و اجتماعی شایسته برخوردارند.

وی گفت: آمریکا از روحیه شهادت طلبی ملت ایران آگاه است در حالی که ارتش آمریکا توان تحمل تلفات را ندارد و به همین دلیل به فرمایش رهبر معظم انقلاب جنگ رخ نخواهد داد.

یکی دیگر از همرزمان شهید چمران نیز در این مراسم گفت: دکتر چمران اسوه اخلاص، جانفشانی و مردانگی است و در زمانه حساس کنونی بیش از هر زمان به تفکر و عمل چمرانی نیاز داریم.
محمد علی مهتدی افزود: تمام جنبش های مقاومت در مقابل آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای سرسپرده منطقه ریشه در آموزش ها و تفکرات شهید چمران دارند.

وی اظهار داشت: دکتر چمران وقتی شهید شد نه مال داشت نه حساب بانکی نه سرمایه و حتی خانواده وی مکانی برای اسکان نداشتند و اکنون ما به این عارف، عاشق و کسی که همه چیز خود را در راه عقیده و جهاد فدا کرد نیاز داریم.

تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: چمران شهید آزادگی و جهاد و یادآور خط سرخ شهادت و عرفان، لبنان مقاوم و استوار و امتداد خط حضرت امام حسین (ع) است.

حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی افزود: چمران حکمت را در خاکریزهای بیروت، شب های پاوه، لحظه لحظه حضور در سوسنگرد تجربه کرد.

وی اظهار داشت: چمران عشق و حیات را در مکتب اهل بیت (ع) آموخت، استاد جهاد گر، معلم و هدایتگر بود و امروز هم هیچ شغلی به اندازه معلمی و هدایتگری خطیر نیست.

وی گفت: امروز دوام انقلاب به تداوم آگاهی و انقلابی گری بویژه در بخش جوانان به عنوان مدیران آینده جامعه بستگی دارد.

۶۰۷۰/‏۲۰۳۰‬ / ‏‬ ۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =