۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۳
کد خبرنگار: 1374
کد خبر: 83361531
۰ نفر
وزیر نیرو: تعیین قیمت واقعی آب، مشکل این مایع حیاتی را حل می کند

اصفهان- ایرنا- وزیر نیرو گفت: تعیین قیمت تمام شده و واقعی آب، مشکل تامین این مایع حیاتی در کشور را به صورت پایدار حل خواهد کرد.

رضا اردکانیان روز چهارشنبه در مراسم بهره برداری از شبکه جمع آوری و تصفیه پساب شهری شهرستان مبارکه، قیمت یک متر مکعب آب برای استفاده در بخش صنعت را هشت هزار ریال اعلام کرد و افزود: این در حالی است که قیمت هر مترمکعب پساب تصفیه شده برای استفاده در این بخش ۱۴۰ هزار ریال است.

وی با بیان اینکه وقتی قیمت واقعی آب را بدانیم فکر اساسی برای آن خواهیم کرد، پساب تصفیه شده فاضلاب را یکی از مطمئن‌ترین منابع برای تأمین آب مورد نیاز بخش صنعت در مناطق خشک و کم آب کشور دانست و گفت: صنایع ملی کشور می‌توانند روی پساب به عنوان مطمئن‌ترین منبع برای توسعه و عمران خود سرمایه گذاری کنند.

وزیر نیرو گفت: در صورت نداشتن قاطعیت برای تأمین منابع آب آشامیدنی مردم و در سخت‌ترین حالت می‌توانیم از راه واردات و آب بسته بندی، مشکل را حل کنیم.

اردکانیان تصریح کرد: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد اما اگر به صورت صحیح از آب موجود خود استفاده کنیم، منابع پایدار و مستمری خواهیم داشت.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: مصرف سالانه آب آشامیدنی و بهداشتی در کشور ۶.۵ میلیارد مترمکعب است و ۴.۳ میلیارد مترمکعب پساب نیز از محل مصرف آب آشامیدنی و بهداشتی تولید می‌شود.

اردکانیان تاکید کرد: رها نکردن فاضلاب در طبیعت، جلوگیری از آلودگی سُفره‌های آب زیر زمینی و صیانت از بهداشت عمومی از اثرات مثبت استفاده از فاضلاب در بخش صنعت است.

طرح انتقال پساب فاضلاب شهرهای مبارکه، کرکوند، زیباشهر و دیزیچه، امروز با حضور وزیر نیرو در شهرستان مبارکه افتتاح شد.

تأسیسات تصفیه خانه فاضلاب شهرهای یاد شده در مجتمع فولاد مبارکه قرار دارد.

این طرح با اعتبار بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

همچنین عملیات احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر طالخونچه نیز با اعتبار بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال، امروز در این شهر آغاز شد.

مجموع اعتبار طرح‌های یاد شده از سوی مجتمع فولاد مبارکه تأمین شده است.

با اجرای این طرح‌ها، مجمع بزرگ فولاد مبارکه اصفهان از این پس آب مورد نیاز خود را از طریق تصفیه پساب فاضلاب شهرهای مزبور تأمین خواهد کرد.

شهرستان مبارکه در جنوب غربی اصفهان قرار دارد.

۶۰۲۷ / ‏۸۱۱۴/‏۷۱۵۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =