۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۴
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83361503
۰ نفر
ولیعهد عربستان سعودی به کره جنوبی سفر می کند

پکن- ایرنا- همزمان با گزارش سازمان ملل متحد مبنی بر دست داشتن "محمد بن سلمان عبدالعزیز" ولیعهد عربستان در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی در استانبول ترکیه، رسانه های کره جنوبی اعلام کردند او هفته آینده به سئول سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد ولیعهد عربستان سعودی در مدت اقامت در سئول با "مون جائه این" رییس جمهوری این کشور گفت و گو خواهد کرد.

این بیانیه خاطر نشان می کند که دیدار طرفین روز ۲۶ ژوئن (5 تیر 1398) انجام خواهد شد این نخستین بار از سال ۱۹۸۸ میلادی است که یک ولیعهد از عربستان سعودی راهی کره جنوبی می شود.

گفت و گو برای گسترش همکاری در بخش های صنعتی ، امور دفاعی ، پزشکی و بهداشتی ، فنآوری های اطلاعاتی، مخابراتی، ارتباطاتی و انرژی در دستور کار طرفین قرار دارد.

عربستان سعودی بزرگترین شریک تجاری کره جنوبی در خاورمیانه و بزرگترین فروشنده نفت به این کشور محسوب می شود که چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا است.

این سفر در شرایطی انجام می شود که اوزاکا ژاپن نیز میزبان اجلاس سران گروه بیست در روز ۲۹ ژوئن (8 تیر 1398) خواهد بود ولیعهد عربستان پس از پایان سفر دو روزه به کره جنوبی راهی ژاپن خواهد شد.

"انیس کالامار" گزاشگر ویژه سازمان ملل در اعدام، امروز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد: دولت ریاض در قتل روزنامه نگار عربستانی  مقصر است و تحقیقات انجام شده توسط ترکیه و عربستان استاندارد بین المللی نداشته است.

خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین محمد بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد.

این روزنامه نگار ۵۹ ساله منتقد هیأت حاکمه سعودی،  یک هفته پس از آن که از مقام های سعودی به خاطر سکوت در برابر اهانت های رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده بود، در کنسولگری سعودی در استانبول کشته شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =