۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۵
کد خبرنگار: 1780
کد خبر: 83361475
۰ نفر
لیبراسیون : پاسخ ایران به تحریم های یکجانبه آمریکا مناسب است

تهران – ایرنا – پایگاه اینتنرنتی روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس روز چهارشنبه در گزارشی تاکید کرد، پاسخ ایران به تحریم های یکجانبه آمریکا بسیار پر سر و صدا و مناسب است.

در این گزارش آمده است، در حالی که آمریکا با نقض توافق هسته‌ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ در وین، از یک سال پیش تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال و از آن زمان بارها آن را تشدید کرد، تهران در نهایت به گونه‌ای پر سر و صدا اما متناسب با اوضاع پرتنش پس از اقدامات خرابکارانه در دریای عمان که ایران در آن متهم شده است، واکنش نشان می‌دهد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در نشست خبری اعلام کرد ذخایر اورانیوم با غنای پایین که ایران در خاک خود ذخیره کرده است به زودی از آستانه تعیین شده در توافق هسته‌ای فراتر خواهد رفت.

به این ترتیب بنا بر اعلام سازمان انرژی اتمی ایران، این کشور از ۲۷ ژوئن بیش از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین در خاک خود خواهد داشت.

فرانسوا نیکولو، سفیر سابق فرانسه در تهران که از پرونده هسته‌ای ایران به خوبی آگاه است، می‌گوید در توافق هسته‌ای این محدودیت در نظر گرفته شده بود تا ایران اورانیوم کافی برای ساخت بمب در کمتر از یک سال را در اختیار نداشته باشد.

طبق آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تا ۲۰ مه، ۱۷۴.۱ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین در ایران وجود داشت. هفته گذشته مدیر آژانس بدون اعلام ارقام دقیق هشدار داد روند افزایش تولید اورانیوم غنی شده در ایران سرعت گرفته است.

در ادامه مطلب لیبراسیون آمده است: واکنش ایران به این اقدام آمریکا با در نظرگرفتن جزئیات، بسیار دقیق بود. مقامات ایران هر مرحله را با دقت کافی اجرایی می‌کنند.

تصمیم برای فراتر رفتن از آستانه تعیین شده و هشدار در مورد اینکه به زودی از این آستانه فراتر خواهند رفت.

"ماریل سارنه" نماینده حزب مودم و رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس ملی فرانسه درباره ساز و کار مالی اروپا برای تجارت با ایران می‌گوید: عملیاتی شدن اینستکس به لحاظ سیاسی بسیار اهمیت دارد. بدیهی است که این نشانه مهمی برای ایران و همچین اروپاست اگر می‌خواهد خود را به عنوان یک قدرت نشان دهد.

با این حال سفیر سابق فرانسه در تهران نسبت به این مسئله بسیار بدبین است و معتقد است اجرایی شدن اینستکس که بسیار آهسته است، تنها پرونده‌های کوچک را حل و فصل خواهد کرد و هیچ منفعتی برای ایران نخواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =