نمره شادی ایرانیان پایین تر از میانگین جهانی است

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ ایران بین ۱۵۷ کشور در زمینه شادی و نشاط رتبه ۱۰۵ را دارد و نمره شادی ایرانیان ۴.۸ است که پایین تر از میانگین جهانی قرار دارد.

زهره نجفی اصل روز چهارشنبه در دومین نشست از سلسله نشست‌های سلامت اجتماعی در کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه دانشگاه تهران که با حضور اساتید و علاقمندان برگزار شد، افزود: شاید بحث شادی و نشاط فانتزی به نظر بیاید، اما نادیده گرفتن چنین موضوعی می‌تواند به بحران تبدیل شود. برخی روانکاوان نگاه صفر و یکی به این موضوع دارند و حتی جشن و سرور را خالی از هر نوع شادی می‌دانند. ما چنین نگاهی به نشاط و سلامت اجتماعی نداریم، اما باید این موضوع را در نظر بگیریم که مناسبتی مانند چهارشنبه سوری که باید مولد شادی و نشاط در اجتماع باشد، اکنون در جامعه ما تبدیل به وسیله‌ای برای ابراز خشم شده است.

وی ادامه داد: فقدان شادی و نشاط می‌تواند پیامدهای شوم و ناخجسته ای به همراه داشته باشد. اگر در جامعه‌ای شادی وجود نداشته باشد، افسردگی، سستی و کاهلی، منهدم شدن وضعیت تولید، از کار افتادگی ارگانیسم‌های بدنی، ایجاد بحران‌های سیاسی و هنجارشکنی ایجاد خواهد شد.

برنامه مراقبتی سلامت روان طرح ریزی شود

بهزاد دماری، متخصص پزشکی اجتماعی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست بیان کرد: مراقبت اجتماعی تدارک مراقبت فردی، حفاظت یا خدمات اجتماعی حمایتی برای کسانی است که در معرض ریسک هستند یا دچار بیماری و ناتوانی شده‌اند. در نتیجه این تعاریف و واژگان نباید ما را گمراه کنند.

وی ادامه داد: همان طور که در مورد مراقبت جسمی برنامه مشخصی داریم، باید برنامه‌های مراقبتی برای سلامت روانی و اجتماعی نیز طرح ریزی کنیم.

ابتلای ١٢.٥ میلیون نفر به اختلالات روانی

این متخصص پزشکی اجتماعی اظهار داشت: در جامعه کنونی ١٢.٥ میلیون نفر دچار اختلال روانی هستند. این موضوع ناشی از آن است که مراقبت سلامت بدون در نظر گرفتن مراقبت‌های سلامت روان تعریف می‌شود.

نشانگرهای سلامت اجتماعی

دماری درباره نشانگرهای سلامت اجتماعی گفت: یکی از این نشانگرها سرمایه اجتماعی است. سرمایه اجتماعی در همه سطوح نسبت به سال ۱۳۸۴ کمتر شده است. همه آسیب‌های اجتماعی ما در حالت قرمز قرار دارد. زنان سرپرست خانوار روز به روز بیشتر می‌شوند. طلاق رو به افزایش است، اما ساده لوحی است که گمان کنیم طلاق را طی یک یا دو سال می‌توان کاهش داد. اگر تلاش کنیم تنها می‌توان شیب طلاق را کاهش دهیم. در ۱۰ سال اخیر طلاق دو برابر شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: کودکان کار و خیابان در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند. ۵ میلیون نفر از بچه‌های ۷ تا ۱۸ ساله خارج از مدرسه هستند و این موضوع دقیقاً ناشی از سهل انگاری‌های وزارت آموزش و پرورش است. زیرا افرادی دقیقاً در این سازمان مسئول رسیدگی به افت تحصیلی دانش آموزان هستند تا مانع از ترک تحصیل دانش آموزان شوند.

وی افزود: مصرف مواد و الکل رو به افزایش است که باید روند این آسیب‌ها را به مرو زمان کم کرد، اما در این میان نیز می‌توان به این نکته اشاره کرد که ما در طول یک دهه نرخ خودکشی را ثابت نگه داشته‌ایم.

خدمات اجتماعی لازم و ملزوم و عجین یکدیگرند

دماری درباره مداخلات اجتماعی که باید در حوزه سلامت صورت بگیرد تا شاخص‌های سلامت اجتماعی ارتقا یابد، گفت: این مداخلات شامل مداخلات محیطی و اجتماعی، خدمات اجتماعی و رفتارهای مطلوب اجتماعی موثر بر ارتقای سلامت است. باید به این نکته توجه داشت که خدمات اجتماعی لازم و ملزوم و عجین یکدیگرند و همان طور که کشورهای اسکاندیناوی خدمات سلامت و خدمات اجتماعی را با هم ادغام کرده‌اند، ما نیز باید این دو حوزه را در یکدیگر ادغام کنیم و سه نوع مداخله آموزشی، مداخله در امر اشتغال و مداخلات حمایت توامان به کار ببندیم.

وی بیان کرد: باید جامعیت خدمات، مردم محوری، تداوم و تامین مالی پایدار را همواره مدنظر داشته باشیم. در مراقبت اجتماعی باید از تخته پرش استفاده کنید؛ یعنی باید پل‌های خراب شده قبلی را ترمیم کرد. در نتیجه باید خدمات را بر اساس خوداتکایی افراد درست کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =