حماس: حق بازگشت فلسطینی ها غیر قابل چشم پوشی است

بیروت- ایرنا- دفتر امور پناهجویان جنبش مقاومت اسلامی "حماس"روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای به مناسب روز جهانی پناهجویان تاکید کرد، موضوع حق بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خود از اصول حقوق بشر بوده و نه رژیم اشغالگر صهیونیستی و نه طرح معامله قرن نمی توانند آن را لغو کنند.

فردا ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) مصادف با روز جهانی پناه جویان است.

به گزارش ان ان ای، خبرگزاری رسمی لبنان، این بیانیه در حالی صادر شده است که وضعیت انسانی آوارگان و پناهجویان فلسطینی بسیار وخیم است و خدمات رسانی آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (انروا) به میزان زیادی کاهش یافته است.

در این بیانیه تاکید شده است انروا به طور مستقیم دست اندر کار حمایت از آوارگان فلسطینی است و باید نحوه خدمات رسانی به آنان را تا زمان بازگشت به سرزمین اصلی خود یعنی فلسطین بهبود بخشد.

حماس در این بیانیه از دولت لبنان خواسته است، قوانینی را تصویب کند که به موجب آن فلسطینی ها بتوانند از حق مالکیت و کار در لبنان برخوردار شوند و دولت بیروت با آنان از زاویه امنیتی تعامل نداشته باشد.

حق بازگشت فلسطینی ها یا حق قانونی ساکنان سرزمین اشغالی فلسطین شامل آن دسته از فلسطینی ها است که از خاک خود بیرون رانده شده و یا مهاجرت کرده اند اما می توانند به سرزمینی که در آنجا می زیستند، بازگردند و این حق به طور رسمی در قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخته شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =