کارگر ساده کمترین و استادکار کابل کش بیشترین دستمزد را دریافت کردند

تهران – ایرنا- بررسی متوسط دستمزد ساعتی نیروی انسانی شاغل در طرح های عمرانی در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که بالاترین و کمترین دستمزد در این دوره مربوط به کارگر ساده (با ۱۰ هزار و ۵۶۶ تومان) و استاد کار کابل کش (۲۷ هزار و ۶۲۳ تومان) است.

بررسی جداول آماری مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد که دستمزد ساعتی نیروی انسانی شاغل در طرح های عمرانی در نیمه دوم سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۶ معمولاً بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است و در برخی موارد بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

همانطور که در بالا ذکر شد کمترین متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال گذشته مربوط به «کارگر ساده» از گروه شغلی کارگر (با ۱۰ هزار و ۵۶۶ تومان) است. دستمزد این شغل نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۲۱ درصد افزایش یافته است. نیمه دوم سال ۱۳۹۶ یک کارگر ساعت به طور میانگین ساعتی هشت هزار و ۷۱۰ تومان مزد می گرفت.

«استاد کار کابل کش فشار قوی» در بین مشاغل عمرانی با دریافت ۲۷ هزار و ۶۲۳ تومان در روز در جایگاه نخست دریافت حقوق در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ قرار دارد. دستمزد شاغلان در این حرفه نسبت به نیمه دوم سال ۱۳۹۶ رشد ۱۹.۵ درصدی داشته است.

براساس این گزارش بیشترین تغییر در متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، مربوط به مشاغل «راننده ماشین‌های سبک – سواری» از گروه شغلی رانندگان ماشین آلات حمل و نقل با ۳۰.۱ درصد است و «راننده دامپر و راننده جرثقیل‌های کفی» و «راننده غلتک» و «راننده تراکتور» هر کدام به ترتیب با ۲۹.۹، ۲۹.۹ و ۲۸.۵ درصد در رتبه های بعدی قرار داشتند.

کمترین تغییر در متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال گذشته نسبت به نیمه مشابه سال قبل از آن، مربوط به مشاغل «سنگ تراش درجه دوم»، «عایق کار و آسفالت کار درجه یک»، «کمک آرماتوربند» و «ابزار زن سنگ پلاک» به ترتیب با ۹.۵، ۹.۷، ۱۰.۹ و ۱.۹ درصد در مرتبه های بعدی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =