۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
کد خبرنگار: 1163
کد خبر 83361425
۰ نفر
شهید رشیدی مبارزی که ناجوانمردانه توسط ضد انقلاب تیر باران شد
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - انقلابی گری و مبارزه در راه اسلام و میهن و مخالفت با معاندین از خصوصیات بارز شهید ناصر رشیدی کره سی بود به همین خاطر بارها از سوی ضدانقلاب تهدید به مرگ شد تا اینکه در یکی از روزهای آبان سال ۶۷ به آرزوی دیرینه اش که شهادت بود، رسید.

ناصر در اسفند ماه سال ۱۳۱۰ در روستای کره سی سنندج دیده به جهان هستی گشود، به دلیل نبود امکانات آموزشی و تحصیلی در آن زمان روستاها و همچنین فقر مالی خانواده، از تحصیل علم و دانش و یادگیری سواد بی بهره ماند و از همان کودکی تن به کار در روستا سپرد.
در سن جوانی ازدواج کرد و صاحب شش فرزند (چهار پسر و دو دختر) شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اشغال اکثر نقاط کردستان توسط گروهک‌های ضدانقلاب، برای دفاع از دین اسلام و نوامیس مردم مسلمان منطقه شروع به همکاری با سپاه پاسداران کرد.
بخاطر فعالیت های انقلابی و مبارزه با گروهک های معاند، چندین بار توسط ضد انقلاب تهدید به مرگ شد. سرانجام آبان ماه ۱۳۶۷ در روستای زادگاهش توسط اعضای گروهک ضد انقلاب دستگیر و ناجوانمردانه تیرباران شد و به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

مزار این شهید بزرگوار در روستای کره سی از توابع سنندج است.


شهید یدالله کرمی
دومین روز آبان سال ۱۳۳۲ در روستای آله قلاغ نجف آباد بیجار کودکی به دنیا آمد که پدر و مادرش او را یدالله نام نهادند چرا که پدرش بر این باور بود که اگر فرزندش با صفات خداوند نامگذاری شود موجب خیر و برکت خواهد شد.
یدالله دوران کودکی را در کنار پدر و مادر و دیگر بستگان سپری کرد تا اینکه به سن مدرسه رسید با شوق و اشتیاق پایه اول تحصیلی را شروع کرد و چون مدرسه آن زمان بصورت رسمی و مثل امروز اداره نمی‌شد.
یدالله توانست تا کلاس پنجم تحصیل را ادامه دهد و در اداره امورات خانواده و با کار و تلاش روزانه به پدرش کمک می‌کرد.
در دوران کودکی خانواده شهید تغییر مکان دادند و به روستای قلعه جقه کوچ کردند به همین دلیل یدالله نتوانست ادامه تحصیل بدهد.
شهید همانند سایر دوستان خود در کنار پدرش مشغول کار کشاورزی شد تا اینکه در سال ۱۳۵۱ به خدمت سربازی رفت و بعد از دوران خدمت سربازی دوباره به روستای خود بازگشت و در سال ۱۳۵۶ به درخواست پدر و مادرش تشکیل زندگی مشترک داد.
زمزمه پیروزی انقلاب کم کم به گوش مردم رسید و در سال ۱۳۵۷ رژیم ستم شاهی سقوط کرد و با شکل گیری سازمان‌ها و نهادها در منطقه و استان در سال ۱۳۶۲ وی برای خدمت وارد جهاد سازندگی شد.
جهاد آن زمان به صورت کاملاً سازمان یافته نبود و شهید در قسمت آبرسانی روستایی به روستاهای محروم مشغول به فعالیت شد.
در سال ۱۳۶۴ تغییر شغل داد و به دلیل علاقه به سپاه و با هدف دفاع از ارزش‌های معنوی ملت به عضویت سپاه درآمد و مشغول به خدمت شد.
شهید کرمی سرانجام در پاییز سال ۱۳۶۵ در یک درگیری مسلحانه با گروهک‌های غاصب در روستای قلعه جقه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

۷۳۴۸/‌۹۱۰۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =