۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۵
کد خبرنگار: 1780
کد خبر: 83361398
۰ نفر
شبکه فرانسوی: ادعاهای آمریکا علیه ایران بی اساس است

تهران- ایرنا- خبرنگارشبکه تلویزیونی فرانس- ۲۴ در آمریکا روز چهارشنبه تأکید کرد؛ تصاویر جدیدی که آمریکا منتشر کرد هیچ حقیقت تازه ای را در مورد حملات دریای عمان نشان نمی دهد.

"ماتیو مابن" خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس- ۲۴ در واشنگتن گفت: جنگ لفظی و رسانه‌ای میان ایران و آمریکا همچنان ادامه دارد. واشنگتن تصاویر جدیدی در مورد حمله هفته گذشته به دو نفتکش در دریای عمان منتشر کرد.

وی ادامه داد: پس از انتشار آنچه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) و کاخ سفید آن را اسناد تصویری جدید تلقی می‌کنند، مواضع نظامی آمریکا در خلیج فارس بشدت تقویت شده است.

مابن خاطر نشان کرد: اما در واقع باید گفت که تصاویر جدیدی که آمریکا منتشر کرد، حقیقتاً هیچ مسأله جدیدی را مطرح نمی‌کند و صرفاً در حمایت از تئوری آمریکایی هاست که با این ادعا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عامل این حملات است. واشنگتن به طور مستقیم شاخه نظامی حکومت ایران را به مین گذاری بر روی بدنه دو نفتکش خارجی در تنگه هرمز متهم می‌کند.

از دیدگاه کارشناسان بسیار بدبین، این اطلاعات بدان معناست که واشنگتن حقیقتاً برای یک درگیری نظامی آماده می‌شود.

در همین ارتباط، "علی واعظ" مسؤول طرح تحقیقاتی ایران در اندیشکده گروه بین المللی، روز گذشته (سه شنبه) درباره اتهامات بی اساس مطرح شده درباره دست داشتن ایران در ماجرای حمله به دو نفتکش در دریای عمان، گفت: تا این لحظه اسناد معتبری برای متهم کردن ایران ندیده‌ام. این کاملاً امکان پذیر است که اقدامی که در ویدئوهای منتشر شده از سوی آمریکا مشاهده شد، عملیات ایران برای نجات خدمه نفتکش باشد. پیش از اتهام بدون مدرک، باید به نشانه حسن نیت، تقاضای تحقیقات تحت نظارت سازمان ملل متحد مطرح شود.

وی ادامه داد: جنگ طلبان در کاخ سفید به قیام مردمی در ایران دل خوش کرده‌اند؛ در حالی که سخت در اشتباه هستند. نه تنها شاهد چنین رویکردی نیستیم، بلکه میزان اعتراض‌ها و تظاهرات در ماه‌های اخیر کاهش یافته است.

"فرانسوا نیکولو" سفیر پیشین فرانسه در تهران نیز درباره ماجرای حمله به دو نفتکش در آب‌های دریای عمان، گفت: در گذشته نیز شاهد چنین اقداماتی در خلیج فارس و دریای عمان بوده‌ایم اما همچنان در انتظار اسناد معتبر هستیم. اسنادی که از جانب آمریکا ارائه شده، به هیچ عنوان برای استناد و متهم کردن یک کشور کافی نیست. نخستین فرضیه‌ای که مطرح شده است نقش داشتن ایران در این حملات است، اما این درست نیست چرا که هیچ اطمینانی در این زمینه وجود ندارد. عملیاتی با پرچم دروغین برای آنکه مسؤولیت این اقدام به گردن تهران بیافتد نیز امکان پذیر است. حتی یک گروه تروریستی کوچک با پرچم یک کشور نیز می‌تواند این عملیات تروریستی را انجام دهد و به گردن آن کشور بیندازد.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا از ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان قانع نشدند و خواستار تحقیقات مستقل سازمان ملل متحد در ارتباط با این مسأله شدند.

دو فروند کشتی نفتکش روز پنجشنبه ۲۳ خرداد در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند.

نخستین شناور ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه صبح پنجشنبه در فاصله ۲۵ مایلی بندر جاسک ایران دچار حادثه شد و یک ساعت بعد، نفتکش دوم در فاصله ۲۸ مایلی این بندر دچار حریق شد؛ یکی از کشتی‌ها از قطر عازم تایوان و کشتی دوم از عربستان سعودی راهی سنگاپور بود.
این دومین حمله به نفتکش‌های خلیج فارس در ماه‌های اخیر است.

دو نفتکش عربستان و امارات روز ۲۲ اردیبهشت در نزدیکی بندر «الفجیره» امارات عربی متحده هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =