روسیه همه طرف های برجام را به خویشتنداری دعوت کرد

مسکو – ایرنا - معاون وزیر خارجه روسیه از همه طرف های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دعوت به خویشتنداری کرد.

سرگئی ریابکوف روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: از همه دعوت به خویشتنداری می کنیم، البته از ایران هم چنین دعوتی را می کنیم و معتقدیم که ادامه این بازی برای افزایش بهای مساله نادرست است.
مقام روس ادامه داد: اما انگیزه ای که ایران را به چنین اقدامی (صرف نظر کردن از برخی تعهدات داوطلبانه خود در برجام) سوق داد درک می کنیم.
معاون وزیر امور خارجه روسیه یاداوری کرد: ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام صبر کرد و فرصت بیشتری برای شرکت کنندگان در این توافق بین المللی داد تا اوضاع پیرامون احیای صادرات نفت و گاز ایران و مبادلات بازرگانی این کشور را نسبتاً بهبود بخشند.
وی افزود: اما هیچ گونه اقدامی از سوی کشورهای اروپایی در ازای این اقدامات ایران انجام نگرفت.
ریابکوف افزود: روسیه حداکثر تلاش ها برای تشویق شرکت کنندگان در ساز و کار اینستکس به منظور انجام اقدامات مربوطه در این زمینه را بکار می گیرد.
دیپلمات ارشد روس خاطرنشان کرد: ما خواهان برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام هستیم که در آن باید ازجمله مسائل مربوط به اجرای طرح ها در چارچوب برجام و مسائل مربوط به خارج کردن مواد هسته ای اضافی از ایران در شرایط افزایش تنش ها در منطقه بررسی شود.
ریابکوف گفت: موضوع اصلی این است که باید از تشدید تنش ها جلوگیری کرد و اجازه نداد اقداماتی که منجر به تشدید رویارویی ها می شود، صورت گیرد.

**اظهارات مقام های آمریکایی درباره بکارگیری سلاح سایبری بازی با آتش است
معاون وزیر امور خارجه روسیه در ادامه سخنان خود اظهارات مقامهای امریکایی مبنی بر بکارگیری سلاح سایبری علیه روسیه را بازی با آتش و وضعیت نگران کننده خواند.
وی افزود: در این عرصه نیز اطلاعاتی نشت می شود که آمریکا برای استفاده از امکانات خود در عرصه سایبری ازجمله برای اجرای عملیات نظامی آماده می شود.
ریابکوف با اشاره به مقاله های روزنامه های آمریکایی در خصوص استفاده این کشور از سلاح سایبری، آن را بازی با آتش خواند.

**روسیه خواستار تمدید پیمان استارت -۲ است
ریابکوف در ادامه سخنان خود به سخنان جان بولتون مشاورامنیت ملی رئیس جمهوری امریکا اشاره کرد که گفته است آمریکا هنوز درخصوص تمدید پیمان تسلیحات تهاجمی راهبردی یا استارت -۲ تصمیم نگرفته و احتمال تمدید این پیمان کم است.
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: موضع ما در برابر این پیمان معلوم است. ما معتقدیم که این پیمان باید تمدید شود و چنین اقدامی به نفع تامین امنیت و آرامش بین المللی خواهد بود.
وی ادامه داد: سوء استفاده آمریکا از این پیمان را غیرقابل قبول می دانیم.
بر اساس توافقنامه کاهش سلاح های راهبردی تهاجمی به نام ˈاستارت -۲ˈ که در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) به امضای روسای جمهوری روسیه و آمریکا رسیده است، دو کشور باید شمار تسلیحات استراتژیک غیر هسته ای خود را تا سقف یک هزار و ۵۵۰ عدد و تسلیحات هسته ای خود را به ۸۰۰ عدد کاهش دهند.
مقامهای روسیه نگران هستند که آمریکا این قرارداد را که دوره اعتبار آن در سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) به پایان می رسد، تمدید نکند.
**نگرانی روسیه از سهل انگاری آمریکا در مساله ثبات راهبردی
ریابکوف در ادامه گفت که روسیه نگران روندی در امریکا است که درخصوص مسائل ثبات راهبردی سهل انگاری می شود.
وی ازجمله موضوعاتی که نگرانی روسیه را برانگیخته به تفسیرهای خودسرانه مقامهای امریکایی در مورد امکان بکارگیری سلاح هسته ای و ساخت مهمات هسته ای با قدرت تخریبی پایین اشاره کرد.
ریابکوف این اظهارات را در واکنش به بیانیه پنتاگون اظهار کرد که در آن بر ضرورت ساخت مهمات هسته ای با توانایی تخریب پایین در آمریکا برای بازداشتن روسیه تاکید شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =