مهمترین چالش در مراکز درمانی، مدیریت تخت است

تهران- ایرنا- معاون درمان وزارت بهداشت گفت: مهمترین چالش در مراکز درمانی، مدیریت تخت است. باید بازدید از بخش‌های مراکز درمانی به منظور مدیریت تخت به عنوان وظیفه اصلی مدیران و روسای بیمارستان‌ها باشد. ساماندهی نادرست بیمار منجر به افزایش ماندگاری و مرگ بیشتر می‌شود.

به گزارش وزارت بهداشت، قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در همایش دوره ملی توانمندسازی روسای بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور، افزود: در حال حاضر اداره کردن بیمارستان ها در شرایطی که بیمه ها باید به تعهدات خود عمل کنند بسیار سخت است، اما با تمام سختی‌ها، تنها جایی که ارائه خدمات روی زمین نمانده حوزه سلامت است. به زودی قسمتی از تعهدات بیمه‌ها عملی می‌شود و بیمارستان‌ها شرایط بهتری پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: درآمد اختصاصی دانشگاه‌های علوم پزشکی از بیمارستان‌هاست، اما بعضی دانشگاه‌های کوچک تشکیلات زیادی دارند و ما در حال اصلاح این موضوع هستیم. به شکلی که دانشگاه‌هایی داریم که بدهی ۱۷ و ۱۸ ماهه به کادر درمانی دارند، اما مطالبه بیمه آنها ۸ ماه است و این موضوع به دلیل بزرگ بودن حوزه ستادی آنهاست. برخی از دانشگاه‌های کوچک، تشکیلاتی مانند دانشگاه‌های بزرگ همچون دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی دارند. اگر ستاد دانشگاه‌ها را کوچک نکنیم، چرخ دنده‌های بیمارستانی به خوبی نمی‌چرخند.

تغییر رئیس از دانشگاه تا بیمارستان

معاون وزیر بهداشت گفت: از دیگر مشکلاتی که گریبان‌گیر بیمارستان‌ها می‌شود، موضوع تغییر روسای بیمارستان‌ها است. متاسفانه گاهی به محض عوض شدن رئیس دانشگاه، تا رئیس بیمارستان‌ها نیز عوض می شوند. در حالی که با ثبات‌ترین فرد دانشگاه باید رئیس بیمارستان و مدیر مالی آن باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۰۲ بیمارستان در کشور فعالند که ۴۷ درصد این بیمارستان‌ها کمتر از ۱۰۰ تخت دارند. البته این رقم در بین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و تامین اجتماعی متفاوت است و این در حالی است که در بیمارستان‌های زیر ۱۰۰ تخت ما در بخش دولتی ماندگاری بیمار بیش از سه روز و در بخش خصوصی زیر دو روز است.

سطح بندی تخت‌های بیمارستانی

جان بابایی بیان کرد: سطح‌بندی تخت‌های بیمارستانی از سال گذشته انجام شد و سند این سطح بندی نیز تقریباً به جمع بندی کامل رسیده، اما این کار به تنهایی کافی نیست. باید در کنار این موضوع به سطح بندی نیروی انسانی نیز توجه کنیم، زیرا مشکل کنونی ما نیروی انسانی متخصص است. خوشبختانه در حوزه مدیریت بیمارستانی معاونت درمان، سطح بندی نیروی انسانی انجام شده است.

وی افزود: نیروی انسانی متخصص معمولاً بعد از اتمام طرح، از بیمارستان خارج می شود و این موضوع سبب ناپایداری در تامین نیروی انسانی می شود. از این رو این مشکل را از طریق سهمیه عدالت آموزشی برای بیمارستان‌ها جبران می کنیم. براساس سیاست سهمیه عدالت آموزشی هر فردی که تعهد خدمت داده باشد نمی تواند تا پایان دوره تعهد ۱۲ ساله خود، منطقه را ترک کند. این افراد به عنوان ثروت بیمارستان محسوب می شوند. زیرا مردم به آن پزشک و توانایی هایشان در طول زمان اعتماد پیدا می کنند.

بیمارستان‌ها توسط هیات مدیره مستقل اداره شوند

جان بابایی اظهار داشت: هدف ما این است بیمارستان‌ها توسط یک هیات مدیره مستقل اداره شوند. بر اساس سطح‌بندی که در تمام بیمارستان‌های کشور صورت گرفته، زنجیره ای از بیمارستان ها در قالب نظام ارجاع طراحی شده اند. در این زنجیره بیمارستان‌های معین مشخص شده مکلف هستند نیروی انسانی متخصص برای سطح یک و نیز بیمارستان های کوچک برای خدمات سرپایی و اورژانسی فراهم کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: ما در کنار سطح بندی نیروی انسانی، سطح بندی خدمات را نیز انجام داده ایم و سند آن در حال آماده شدن است. بر اساس این سند مشخص خواهد شد که چه خدماتی با چه تجهیزاتی در چه منطقه ای مورد نیاز است.

راهی جز الکترونیکی شدن خدمات نداریم

وی با اشاره به الکترونیکی شدن خدمات پزشکی گفت: راهی جز الکترونیکی شدن خدمات نداریم و یکی از اولویت‌های ما ارسال اسناد الکترونیکی به بیمه‌ها است به صورتی که امیدواریم تا پایان سال جاری همه بیمارستان‌ها، اسناد خود را به صورت الکترونیک ارسال کنند.

اعتباربخشی بیمارستان‌ها

جان بابایی در خصوص اعتباربخشی بیمارستان‌ها نیز بیان کرد: سنجه‌های این دوره نسبت به دوره قبل بنا به شرایط کمتر شده است. در این دوره سنجه‌های هزینه ساز حذف شده و سنجه های کنونی براساس مدیریت درمان بیماران و رویکرد ایمنی بیمار طراحی شده است.
مرگ میر مادر باردار و مرگ و میر نوزادان، سنجه های فرآیندی است و اتفاق افتادن این نوع مرگ و میر منجر به کاهش اعتبار خواهد شد. دستورالعمل‌های ابلاغی از وزارت بهداشت نیز جز سنجه هایی است که عدم رعایت آن منجر به کاهش درجه اعتباربخشی خواهد شد.

گردشگری سلامت

وی اظهار داشت: گردشگری سلامت کار مشترک با حوزه توسعه است و شرایط کنونی به صورتی است که بسیاری از بیمارستان‌ها می‌توانند مجوز پذیرش بیماران خارجی و راه اندازی واحد آن را دریافت کنند. تفاهم نامه‌ای در این زمینه با بانک ها صورت گرفته که بر اساس آن، بانک‌های موجود در بیمارستان‌ها موظف هستند، نقش صرافی را انجام دهند.

جان بابایی گفت: DRG نوع قرارداد ما با بیمه‌ها و نوع خریدی است که انجام می‌دهیم. یک روش مترقی در دنیا است. از این رو مدیران اقتصاد درمان تمام بیمارستان‌ها را برای آشنایی با این شیوه پرداخت طی دوره‌هایی آموزش داده ایم.

وی ادامه داد: هر جا که مرگ مادر بارداری اتفاقی بیفتد، تیم کارشناسی فرستاده می شود تا مشکلات را بررسی کند. تا زمانی که متوجه می شوید مادر باردار پرخطر وارد مرکز درمانی برای انجام مراقبت می شود باید با حساسیت بیشتر پیگیری شود. طی برآوردها نیز مشخص شده در بسیاری از استان‌ها یکی از علل مرگ و میر نوزادان، جدا کردن آن از مادر و انتقال به بیمارستان شهرهای دیگر است.

گزارش وقایع ناخواسته حیات

جان بابایی درباره گزارش وقایع ناخواسته حیات نیز گفت: عدم وجود ۲۸ مورد وقایع ناخواسته که نباید در بیمارستان‌ها اتفاق بیفتد، اگر به ما گزارش شود، نوعی امتیاز و تشویقی برای بیمارستان در نظر می‌گیریم یعنی آن بیمارستان با حساسیت و دقت پیگیر است و نباید روند به گونه‌ای طی شود که ما بروز مشکل را از طریق فضای مجازی و رسانه‌ها متوجه شویم.

وی بیان کرد: یکی از تاکیدات ما توجه به خدمات درمانگاهی در بیمارستان‌ها است. یکی از عوامل تولید خدمات داخل بیمارستان درمانگاه است بنابراین حضور پزشک در درمانگاه باید توسط مدیران پیگیری شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =