همایش آموزشی کنترل فشار خون و راه های پیشگیری از آن در بندرچابهار برگزار شد

چابهار- ایرنا- همایش ۲ روزه آموزشی کنترل فشار خون و راه های پیشگیری از آن با هدف ثبت و کنترل رایگان فشار خون برای گروه هدف افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار امروز /چهارشنبه/ در درمانگاه کوی بندرچابهار برگزار شد.

مسئول واحد بهداشت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در این همایش اظهار داشت: در راستای یک برنامه کشوری و بسیج ملی کنترل فشار خون که از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیرماه در کشور در حال اجراست، این اداره کل نیز با هدف ارتقای سطح دانش عمومی همکاران شاغل در بندر و مشارکت بیشتر آنان و خانواده هایشان در اجرای این طرح، همایش آموزشی با عنوان کنترل فشار خون و راه های پیشگیری از آن برگزار کرده است.

علی اکبر جعفری افزود: این همایش با همکاری واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان چابهار برگزار شد و نقش مهمی برای شرکت کنندگان دارد.

وی گفت: افزایش بیماری های مختلف بر اثر فشارخون به حدی است که در جهان از هر سه نفر بزرگسال یک نفر و از هر هشت مرگ در دنیا یک مرگ مربوط به فشارخون بالا است.

وی با بیان اینکه فشارخون بالا سومین عامل کشنده در دنیا است، گفت: مهمترین عوارض فشارخون بالا سکته مغزی و قلبی، نارسایی قلبی و کلیوی، خون ریزی چشم و نابینایی است.

مسئول واحد بهداشت و ایمنی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: ۶ گام اساسی برای پیشگیری از فشار خون بالا دوری از مصرف دخانیات، فعالیت های بدنی کافی، رژیم غذایی مناسب، کاهش مصرف نمک، مدیریت استرس به شکل صحیح و خودداری از مصرف مشروبات الکلی است.

جعفری افزود: برای درمان فشار خون بالا راهکارهایی را باید مدنظر قرار داد که مهمترین آنها کاهش وزن و اصلاح چاقی به ویژه چاقی شکمی، اصلاح رفتارهای تغذیه ای ناسالم (مثل کاهش مقدار مصرف چربی، حذف روغن جامد، کاهش مصرف نمک)، انجام فعالیت های بدنی منظم و کافی، مصرف دارو براساس نظر پزشک و ترک مصرف نوشیدنی های الکلی است.

۳۰۴۳** ۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =