۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۶
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83361338
۱ نفر
از بیانیه تا تظاهرات؛ اعتراض ها به مرگ مرسی ادامه دارد

تهران - ایرنا - جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، اخوان المسلمین اردن و جماعت اسلامی لبنان با صدور بیانیه های جداگانه و جامعه مصریان آمریکا در نیویورک و اتحادیه های دانشجویی در آنکارا با برگزاری تظاهرات، نظام مصر را مسئول مستقیم مرگ محمد مرسی رییس جمهوری پیشین این کشور دانستند.

به گزارش روزنامه "الشرق" قطر، جنبش حماس با صدور بیانیه ای ضمن تمجید از تلاش های رییس جمهوری سابق مصر در خصوص قضیه فلسطین گفت: محمد مرسی پیش از ریاست جمهوری و از زمانی که عضو پارلمان مصر بود از آرمان قدس و مسجد الاقصی حمایت می کرد.

حماس تاکید کرد که مواضع شجاعانه مرسی در سال ۲۰۱۲ در پی حملات اسرائیل به نوار غزه و تلاش وی برای رفع محاصره این منطقه در حافظه ملت فلسطین تا ابد باقی خواهد شد.

اخوان المسلمین اردن هم در بیانیه ای با "رییس جمهور قانونی" خواندن محمد مرسی، مرگ وی را "شهادت" خواند و تاکید کرد که مقامات مصر که با کودتا بر سر کار آمده اند مسئول مستقیم مرگ وی هستند.

اخوان المسلمین اردن با اشاره به محرومیت محمد مرسی از ابتدایی ترین حقوق اولیه خود در زندان، جامعه جهانی را به سکوت در برابر "جنایت های دولت کودتا" در مصر متهم کرد و افزود: جامعه بین الملل چنانچه در برابر زندانی

شدن ده ها هزار مصری بی گناه اقدام عاجلی انجام می داد شاید امروز شاهد مرگ اولین رییس جمهور منتخب مصر بعد از انقلاب مردمی نبودیم.

جماعت اسلامی لبنان هم با صدور بیانیه ای خواستار برگزاری نماز میت غیابی پس از نماز جمعه این هفته در سراسر لبنان شد.

جماعت اسلامی لبنان با مسئول دانستن نظام مصر در مرگ مرسی، این اتفاق را "عملیات ترور تدریجی و برنامه ریزی شده" خواند.

اعضای جنبش جامعه مصریان آمریکا هم در نیویورک مقابل کنسولگری مصر تظاهرات کردند و با سر دادن شعارهایی مرسی را رییس جمهوری منتخب و قانونی مصر خواندند و نظام این کشور را مسئول مستقیم مرگ محمد مرسی دانستند.

در آنکارای ترکیه هم ده ها نفر از جنبش های دانشجویی با حضور مقابل سفارت مصر علیه دولت "السیسی" دست به تظاهرات زدند و از محمد مرسی به عنوان نماد مقاومت و مبارزه مسالمت آمیز برای تحقق آزادی یاد کردند.

تظاهرکنندگان همچنین از غرب به دلیل چشم پوشیدن بر کشتارهای نظام مصر انتقاد کردند.

"محمد مرسی" نخستین رییس جمهوری منتخب مصر روز دوشنبه در جلسه دادگاه قاهره درگذشت.

وی نخستین رییس جمهوری کشور مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ بود. مرسی در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۲ با کسب ۵۱.۷۳ درصد از آرای مردم به عنوان پنجمین رئیس جمهوری مصر و نخستین مسئول این کشور پس از انقلاب انتخاب شد.

مرسی در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ پس از نا آرامی‌های چند روزه و حالت بحرانی کشور، درپی کودتای نظامیان توسط ارتش عزل و زندانی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =