باید از دندان ها هم مانند قلب و ریه مراقبت کرد

شیراز - ایرنا- رییس سازمان نظام پزشکی کشور بر لزوم مراقبت جدی از دندان ها تاکید کرد و ابراز داشت :در زمینه سلامت دندان باید توجه جامعه به این موضوع معطوف شود که امروزه تمام پزشکان معتقدند، دندان نیز مانند قلب، چشم و ریه است که باید از آن مراقبت شود تا در تمام مدت عمر انسان، کار کند.

محمدرضا ظفرقندی روز چهارشنبه در کنفرانس سه روزه علمی دندانپزشکان و لابراتوارهای پروتز دندانی، که با حضور اساتید و پزشکان حوزه دندانپزشکی و دندان سازی، در شیراز آغاز به کار کرد گفت: بحث اقتصاد سلامت و هدف گذاری ها در حوزه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از مسائل مهمی است که باید به آنها توجه شود.‌

وی اضافه کرد: در حوزه دندانپزشکی از لحاظ کار علمی و کیفی، کشور ما در رتبه بسیار خوبی قرار دارد و در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا جزو کشورهای نخست هستیم و در زمینه پیشرفت حوزه دندانپزشکی جایگاه خوبی داریم.

ظفرقندی به افزایش متوسط زندگی اشاره کرد و ادامه داد: حدود چهل سال پیش طول عمر مورد انتظار در کشور ایران حدود ۵۳ سال برای مردان و حدود ۵۶ سال برای زنان بود، اما در حال حاضر این مدت برای مردان به حدود ۷۳ و برای زنان به حدود ۷۶ سال برای زنان رسیده است که نشان می‌دهد حرکتی درستی در زمینه مراقبت‌ها و شاخص‌ها انجام شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه اگر برنامه ریزی و هدف گذاری داشته باشیم بیشتر و بهتر به شاخص‌های سلامت خواهیم رسید؛ ادامه داد: کار علمی بدون برنامه ریزی انجام نمی‌شود، باید تلاش کنیم مسائل مربوط به اقتصاد سلامت را برطرف کنیم و مسائل را به صورت پایه‌ای و علمی بررسی و برطرف کنیم.

لزوم تعامل بیشتر در مسائل صنفی دندانپزشکی

منوچهر رشوند رئیس جامعه دندان سازان ایران نیز در این آئین برگزاری این همایش‌های علمی را برای رسیدن به اهداف جامعه دندان پزشکی و دندان سازی بسیار مؤثر خواند و اظهار داشت: دندانپزشکی و دندان سازی دو بال یک هواپیما هستند و از نظر تعادل و حرکت این دو بال باید در کنار هم به صورت یک ترکیب عمل کنند، تعامل و همکاری کامل این دو با هم، سبب ارتقای ارائه خدمات سلامت دهان و دندان به مردم به ویژه در مناطق محروم است و این تعاملات برای ایفای نقش درمان، می‌تواند بسیار کارساز باشد.

رشوند بر انجام تعاملات بیشتر علمی که به رفع مسائل صنفی در حوزه دندانپزشکی و دندان سازی کمک کند، تاکید کرد.

رئیس جامعه دندان سازان ایران اظهار امیدواری کرد: در راستای اهداف حوزه دندانپزشکی و دندان سازی ایران گام برداریم و تعاملات بیشتری با برگزاری جلسات مختلف داشته باشیم تا راه تازه ای برای پیشبرد اهداف علمی باشد.

کنفرانس علمی دندانپزشکان و لابراتوارهای پروتز دندانی، که روز چهارشنبه با حضور اساتید و پزشکان حوزه دندانپزشکی و دندان سازی، در شیراز گشایش یافت به مدت سه روز ادامه دارد.

۶۱۱۳

اخبار مرتبط