شیوه تعیین مدیران بیمارستانی تغییر می‌کند

تهران- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: در شیوه جدید تعیین مدیران بیمارستانی در وزارت بهداشت، مهارت‌های فنی، انسانی و ادراکی در کنار تخصص، از شرایط انتصاب مدیران بیمارستانی محسوب می‌شود.

به گزارش وزارت بهداشت، سید کامل تقوی نژاد روز چهارشنبه در دوره ملی توانمندسازی روسای بیمارستان‌های دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور افزود: یکی از ضرورت‌های نظام سلامت، توانمندسازی و توسعه شایستگی مدیران نظام سلامت است. سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون بین المللی بیمارستان‌ها در زمینه طراحی، پیاده سازی و آماده کردن محتوای آموزشی این دوره همکاری ویژه‌ای با معاونت توسعه داشته‌اند.

وی ادامه داد: یکی از ضرورت‌های نظام سلامت توانمندسازی و توسعه شایستگی مدیران نظام سلامت و به خصوص مدیران بیمارستان‌ها است. بیمارستان‌ها، بیشترین سهم از منابع مالی را به خود اختصاص می‌دهند و در کنار آن، بزرگ‌ترین ارائه دهنده مراقبت‌های سلامت هم هستند؛ بنابراین نحوه مدیریت در بیمارستان‌ها می‌تواند بر عملکرد نظام سلامت تاثیر چشمگیری داشته باشد. البته مدیریت در بیمارستان‌ها کار آسانی نیست و توانایی‌ها و مهارت‌های ویژه‌ای نیاز دارد.

آموزش چراغ روشنگر برای هدایت مدیران بیمارستانی است

تقوی نژاد بیان کرد: آموزش چراغی روشنگر و ضرورتی اجتناب ناپذیر برای هدایت مدیران است. اجرای آموزش و بهسازی نیروی انسانی به ویژه مدیران باعث می شود خود را با تغییرات سازمانی و محیط منطبق کرده و فعالیت های خود را به طور موثر ادامه دهند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با یادآوری اینکه این دوره ها را با کلمه توانمندی شروع کردیم، افزود: توانمندی فقط آموزش و ارائه مطالب یک طرفه نیست؛ بلکه شناسایی ظرفیت‌های بالقوه مدیران و تقویت آن با کمک و مشارکت این عزیزان است.

معاون وزیر بهداشت به تحقیق های انجام شده در کشور در زمینه دوره های آموزشی مدیران بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: به استناد این تحقیق ها ۳۵ درصد از مدیران و روسای کنونی بیمارستان های ایران، هیچکدام از دوره های آموزشی مدیریت را طی نکرده اند و همچنین تعداد کسانی که همه یا بیشتر این دوره ها را گذراندند، تعداد اندکی هستند.

وی برنامه ریزی برای آموزش مدیران حوزه درمان را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و ادامه داد: بر اساس مطالعه ای که در یکی از کشورهای غربی (آمریکا) انجام شد، مشخص شد بر خلاف باور افکار عمومی که عمده خطاهای درمانی را مربوط به پزشکان و پرستاران می دانند، ۹۰ درصد خطاهایی که در بیمارستان ها انجام می شود، خطاهای مدیریتی بوده که البته این مساله در کشور ما نیز قابل تامل و تحقیق است.

نظام ارزیابی مدیریت نظام سلامت

تقوی نژاد اظهار داشت: توسعه حرفه گرایی و نظام ارزیابی مدیریت نظام سلامت دو مساله بسیار جدی است. تقویت شایستگی های مدیریتی مدیران فعلی، تقویت مدیران شایسته آینده، تحلیل و بازنگری ساختار نظام مدیریت سلامت و همچنین رصد و دیده بانی مستمر کارکردهای مدیریتی نظام سلامت، برنامه ای است که هم اکنون با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دست اقدام داریم.

شبکه سازی بیمارستان‌ها

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: شبکه سازی بیمارستان‌های کشور، فراهم کردن بستر اطلاعات عملکرد بیمارستان ها و ارتباط این شبکه با شبکه های بین المللی توسعه مدیریت نظام سلامت در جهت افزایش دانش، مهارت و نگرش مدیران از دیگر برنامه های اساسی مورد نظر است.

تربیت و توانمندی مدیران بیمارستان‌ها

وی سپس به شرایط تربیت و توانمندی مدیران بیمارستان ها در وزارت بهداشت پرداخت و افزود: در نظام سلامت موضوع به کارگیری نیروی متخصص و توانمندسازی مدیران مطرح است. البته تاکنون بیشتر تاکید بر تخصص بود که این شرایط و نگاه به مدیریت بیمارستانی را با نظر و صلاحدید وزیر بهداشت مورد بازنگری قرار خواهیم داد.

تقوی نژاد افزود: علاوه بر تخصص، مهارت های فنی، انسانی و ادراکی مدیران نیز مورد توجه قرار می گیرد و کسانی که شایستگی و توانمندی در زمینه های بیان شده دارند، مسئولیت بیمارستان را عهده دار می شوند. در شرایط جدید مورد نظر وزارت بهداشت، نه تنها پزشکان، بلکه سایر کادر درمانی که شرایط مورد نظر را دارند، می توانند به عنوان رئیس بیمارستان منصوب شوند.

معاون وزیر بهداشت گفت: تجربه جهانی به ما یادآوری می‌کند مدیریت موضوعی پیچیده و دشوار است و آموزش های لازم باید برای کسانی که استعداد و ظرفیت های بالقوه ای در این زمینه دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

بهزاد کلانتری، مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت نیز در این مراسم اظهار داشت: بر اساس نظریه موسسه ملی تحقیقات آمریکا در سال ۲۰۱۶، سیستم‌های بهداشتی مبتنی بر جامعه و سیستم های درمانی مبتنی بر نیاز است که با مدیریت مشترک آنها نظام سلامت ایجاد می شود. امروزه بیمارستان ها به عنوان بخش مهمی از نظام سلامت، باید مروج سلامت باشند.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات، ۴۵ تا ۵۵ درصد هزینه بیمارستان ها صرف هزینه های پرسنلی، ۲۰ تا ۲۵ درصد از هزینه ها مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی، ۴ تا ۵ درصد از هزینه ها صرف هزینه های تغذیه ای و همچنین به طور متوسط ۱۲ درصد از هزینه ها به هزینه های کارپردازی مربوط می شود.

اداره اقتصادی بیمارستان‌ها

کلانتری بیان کرد: با استفاده از مداخلات مدیریتی می‌توان هزینه بخش‌های پرهزینه بیمارستان‌ها را کاهش داد. همچنین اداره اقتصادی بیمارستان ها باید منجر به افزایش بهره وری و در نتیجه کاهش اصولی هزینه ها شود. یکی از راه هایی که می توان خدمات را با بهترین کیفیت و بهره وری بالا ارائه داد، ایجاد بیمارستان محلی است.

وی افزود: ۸۳ درصد بیمارستان های ۳۲ تخت خوابی کارایی لازم را ندارند. این بیمارستان‌های ۳۲ تخت خوابی ممکن است در آینده بر اساس شرایط اجتماعی به بیمارستان محلی تبدیل شوند.

کلانتری ادامه داد: بیمارستان‌های محلی در شهرهای کوچک زیر ۵۰ هزار نفر که شرایط ایجاد بیمارستان ۳۲ تخت خوابی را ندارند ایجاد می‌شود. البته این شهرها از لحاظ شاخص هایی همچون بیمارپذیری، راه های ارتباطی و نزدیکی به مرکز استان نیز مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. در بیمارستان‌های محلی، خدمات اورژانس شبانه روزی، بستری کمتر از ۲۴ ساعت و خدمات تخصصی پایه به صورت سرپایی ارائه خواهد شد.

ایجاد بیمارستان‌های زنجیره‌ای

وی اظهار داشت: ایجاد بیمارستان های زنجیره ای در بعضی از نقاط دنیا با اتصال یک بیمارستان مرکزی به چند بیمارستان صورت می گیرد، اما در دیدگاه ما ایجاد بیمارستان های زنجیره ای به تحت پوشش قرار دادن چند بیمارستان کوچک به بیمارستان‌های بزرگ و قرار گیری آنها در نظام سطح بندی و ارجاع صورت می گیرد.

راه اندازی بیمارستان‌های شبکه‌ای

کلانتری گفت: ۲۵ درصد از نیروهای انسانی را نیروهای مدیریتی و پشتیبانی تشکیل می‌دهند، در حالی که در دنیا این میزان ۱۵ درصد است که در این زمینه اختلاف زیادی با دنیا داریم و یکی از راه هایی که می توان این فاصله را کاهش داد، ایجاد بیمارستان شبکه ای است. در نظام شبکه ای کشور می‌توان ۶۲۴ بیمارستان دولتی را در قالب ۲۰۰ هلدینگ بیمارستانی اداره کرد.

وی ادامه داد: ایجاد دو نوع بیمارستان محلی و شبکه‌ای، در دستور کار وزارت بهداشت قرار داشته و تدوین دستورالعمل‌های آنها نیز در مراحل انتهایی است.

آیین نامه بیمارستان‌های مستقل

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت اظهار داشت: آیین نامه بیمارستان های مستقل و دستورالعمل مربوط به آن نیز بازنگری شده و اقدامات کارشناسی دقیقی نیز صورت گرفته است و امیدواریم تا یکی دو هفته آینده ابلاغ شود.

ضوابط انتصاب روسای بیمارستان‌ها

کلانتری گفت: ضوابط انتصاب روسای بیمارستان ها در معاونت درمان تدوین شده و برای معاونت توسعه ارسال خواهد شد. امیدواریم این ضوابط به زودی با امضای معاون درمان و توسعه ابلاغ شود تا از این پس انتصاب ها بر اساس آن انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =