۳۰ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۳
کد خبر: 83361290
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت گیلاس در نیشابور ۲ برابر شد

مشهد- ایرنا- معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: امسال پنج هزار و ۴۶۰ تن گیلاس از باغات این شهرستان برداشت شد که نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است.

محمد علی فرهمند روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سطح زیر کشت گیلاس در نیشابور یک هزار و ۶۰ هکتار می‌باشد که از این میزان ۹۱۰ هکتار بارور است و از این نظر رتبه اول استان را دارد.
وی اظهار داشت: سال گذشته به علت سرمازدگی میزان تولید گیلاس در نیشابور به نصف کاهش یافت لذا ضروری است باغداران نسبت به بیمه نمودن باغ ها و تقویت درختان اقدام کنند.
وی گفت: نیشابور یکی از قطب‌های تولید گیلاس در استان خراسان رضوی است که سه رقم گیلاس سیاه مشهد، فرنگی و کرجی در بخش مرکزی و زبرخان آن تولید می‌شود.
فرهمند افزود: کم آفت بودن این محصول و شرایط بازار رسانی به موقع و صدور آن به روسیه باعث جلب نظر باغداران برای تولید آن شده است‌.
وی اظهار داشت: باغات این محصول بیشتر در دامنه رشته کوه بینالود و در دیزباد، شهر خرو، درود و بار قرار دارد و به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب، کم بودن آفات و استفاده اندک از سموم شیمیایی از کیفیت مطلوب برخوردار است.
از گیلاس علاوه بر مصرف تازه خوری، مربا و کمپوت نیز ساخته می‌شود.

برگ درخت گیلاس به صورت دم کرده برای درمان بیماری کلیه و کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد و میوه آن در سلامت چشم، پوست، جلوگیری از پیری و کاهش وزن بسیار مؤثر است.
مرکز شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.
۹۸۶۹ / ‏‬ ۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =