انتقاد گروه های حقوق بشری از آسه آن به خاطر بی توجهی به بحران روهینگیا

تهران - ایرنا - گروه های حقوق بشری امروز (چهارشنبه) از رهبران جنوب شرق آسیا (آسه آن) خواستند تا پیش از نشست منطقه ای هفته جاری در بانکوک، رویکرد خود در مورد بحران پناهندگان روهینگیا را بازنگری کنند.

به نوشته تارنمای استریت تایمز، میانمار، مسلمانان روهینگیا را به عنوان مهاجران غیر قانونی از شبه قاره هند می داند و از سال ۲۰۱۲ و افزایش خشونت ها در ایالت راخین، هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا در اردوگاه های غرب راخین به سر می برند.

انتظار می رود مسئله پناهندگان روهینگیایی، به خصوص بازگرداندانشان به کشور خود، از مهمترین موضوعات نشست رهبران "آسه آن" در روز پنجشنبه باشد.

«اوا سانداری» یک قانون گذار اندونزیایی و عضو هیات نمایندگان حقوق بشر می گوید که اعضای "آسه آن" نباید چشمان خود را بر روی اقدامات میانمار بر علیه مسلمانان روهینگیا ببندند و از بازگردان پناهندگان به کشورهای خود جلو گیری کنند.

بنابر گزارش سازمان عفو بین‌الملل در پی حملات ارتش میانمار از سال ۲۰۱۷ تاکنون، هزاران مسلمان روهینگیایی به دست نیروهای دولتی کشته شده اند. همچنین ۷۵۰ هزار روهینگیایی که بیشتر آنها زن و کودک هستند از میانمار به بنگلادش گریخته اند و در وضعیت بسیار ناگواری زندگی می‌کنند.

دولت بنگلادش حضور مسلمانان روهینگیا را موقت می‌داند بنابراین به کودکن آنها اجازه تحصیل نمی دهد. در ابتدا بسیاری از کودکان در مدارس نزدیک به اردوگاه های آوارگان ثبت نام کردند، اما با دستور نخست وزیر، تمامی این مدارس موظف به اخراج کودکان روهینگیا شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =