تغذیه بالینی بخش‌های بیمارستانی مورد توجه قرار گیرد

تهران- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: توجه به تغذیه بالینی بخش‌های بیمارستانی و به خصوص بخش مراقبت‌های ویژه برای بهبود سریع‌تر بیمار و جلوگیری از آسیب‌های بعدی مانند زخم بستر باید با حساسیت بیشتری دنبال شود.

به گزارش وزارت بهداشت، مهدی شادنوش روز چهارشنبه در همایش دوره ملی توانمندسازی روسای بیمارستان‌های دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور افزود: به همت معاونت درمان و بر اساس سیاست‌های وزارت بهداشت، در حال حاضر، وضعیت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها بسیار مطلوب بوده و در بحران اقتصادی کنونی، برنامه های مربوط به این مرکز بسیار فعال پیش رفته و پرداخت هزینه های آنها به روز و به صورت نقدی انجام می شود، حتی در بعضی از موارد همچون اسفند سال گذشته، پرداخت برای بیماری هایی نظیر بیماری های خاص و پیوند به صورت علی الحساب تا پایان خرداد انجام شد.

وی ادامه داد: در برخی موارد نیز پرداخت هزینه‌ها به روز شد. مثلاً در جراحی پیوند سال‌ها مصوبه هیات دولت ابلاغی معاون اول ریاست جمهوری در خصوص ۱۷۰۰K برای پیوند مغز استخوان و ۳۰۰۰K برای سایر پیوندها وجود داشت که بیمه ها از پرداخت آن سر باز می‌زدند، اما از تاریخ اول فروردین ۹۸، معاونت درمان از محل صرفه جویی خود این مبالغ را به صورت علی الحساب پرداخت می کند تا در آینده مشکل با بیمه ها مرتفع شود. بنابراین هیچ بهانه ای برای ارائه نشدن خدمات یا حتی کاهش آن وجود ندارد.

دارو و پانسمان بیماران خاص

شادنوش بیان کرد: تجهیزات، دارو یا پانسمان‌های بعضی از بیماران خاص مانند هوایی است که مردم عادی بدان نیازمندند و اگر این ملزومات وجود نداشته باشد، زندگی بیمار با مشقت روبه‌رو خواهد شد.

۸۰ نفر در یک عمل پیوند درگیر می‌شوند

وی اظهار داشت: در مجموع ۸۰ نفر برای انجام یک عمل پیوند درگیر می‌شوند. این افراد در مراکز درمانی و دانشگاه‌ها مشغول به کارند و خرید خدمت از آنها صورت می گیرد. در واقع مرکز پیوند از طریق نیروهای فعال در مراکز امور پیوند، اهدای عضو را دنبال می کند.

دستگاه‌های دیالیز

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در خصوص دستگاه‌های دیالیز ۷ شاخص در سراسر کشور استخراج شده است. به عنوان مثال نسبت بیمار به تخت که در بعضی نقاط ۳ و در بعضی نقاط دیگر به ۷ می رسد. همچنین در بعضی از مراکز استان ها، دیالیز ۴ شیفته انجام می شود. مثلاً در مرکزی در بندرعباس انجام دیالیز از ۴ صبح آغاز می شود. بر اساس این شاخص ها در ۶۰۰ مرکز موجود دیالیز در کشور یک اولویت بندی مشخص شده است.

وی ادامه داد: بر اساس این اولویت بندی هیچ مرکزی نباید انتظار داشته باشد دستگاه دیالیز را دریافت کرده و تا فراهم شدن زیرساخت‌ها در انبار نگهداری کند، زیرا در بعضی نقاط کشور ممکن است نیازمندی به آن دستگاه‌ها بیشتر باشد.

اجرای موفقیت آمیز مدیریت درمان سکته مغزی و قلبی

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از افتخارات ما در حوزه معاونت درمان، اجرای موفقیت آمیز برنامه مدیریت درمان سکته مغزی و قلبی (کد ۷۲۴ و ۲۴۷) است. کارهای بزرگی در این زمینه انجام شده است. در مرحله اول با دستور معاون درمان حدود ۲۰۰ تخت درمان سکته مغزی حاد (Scu) مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و اقدامات لازم در این خصوص در حال اجرا است. بعضی از استان ها همچون زنجان در این زمینه پیشتاز هستند.

وی ادامه داد: برنامه ۲۴۷ و ۷۲۴ بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زیرا با یک تزریق ساده می توان از ایجاد معلولیت و ناتوانی‌های ناشی از سکته های مغزی و قلبی پیشگیری کرد.

راه اندازی ۱۳۷ مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری‌های غیرواگیر و سرطان

شادنوش اظهار داشت: مقابله با بیماری‌های غیرواگیر از اولویت های وزارت بهداشت محسوب می شود. ۱۳۷ مرکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری های غیرواگیر و سرطان در سطح کشور راه اندازی شده و آیین نامه آن نیز ابلاغ شده است.

وی افزود: حوزه دندان پزشکی نیز اهمیت ویژه ای دارد، ارائه این خدمات در بعضی از مراکز منتخب به صورت شبانه روزی مورد توجه است.

۸۵ درصد هزینه‌های ناباروری را وزارت بهداشت می‌دهد

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: یکی از موارد حائز اهمیت مساله ناباروری است که به عنوان یک مساله حاکمیتی مطرح است. ۸۵ درصد از هزینه‌های ناباروری را وزارت بهداشت پوشش می دهد. هماهنگی‌هایی نیز با ستاد برکت از زیر مجموعه های ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) صورت گرفته که بر اساس آن، هزینه کردها در زمینه تجهیزات و دارو در این حوزه انجام شود. دستورالعمل این هزینه کرد نیز در سال جاری اصلاح و ابلاغ شده است.

سلول درمانی برای بیمارستان‌ها درآمدزا است

وی بیان کرد: یکی از موارد بسیار مهم سلول درمانی است. این امر می تواند برای بیمارستان ها درآمدزا باشد، اما باید با ایجاد زیربنای مناسب اجرایی شود. آیین نامه سلول درمانی نیز ابلاغ شده و در مراکز دارای شرایط، با در نظر گرفتن بیماران مراجعه کننده، انجام بازدید از مرکز و تایید مراکز برای انجام این روش درمانی، اجازه سلول درمانی صادر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =