اروپایی ها از اسلام هراسی و خودمحوری دست بردارند

تهران- ایرنا- رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: توصیه ما به اروپایی‌ها این است که از یک جانبه گری، اسلام هراسی و خودمحوری دست بردارند و با واقعیت حقیقی و جمهوری اسلامی روبه رو شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد جواد لاریجانی روز چهارشنبه با ارائه گزارشی از دیدار رییس کمیته خلع سلاح و کنترل تسلیحات و عدم اشاعه مجلس آلمان و هیئت همراه گفت: در این جلسه مباحث بسیار دقیق و فنی صورت گرفت و طرف آلمانی علاقه‌مند شد که در این مباحث و حتی بحث‌های اصولی که مربوط به ریشه‌های عقلانیت اسلامی ما در قوانین نظام مدنی است جلساتی داشته باشیم و برای گفتگوهای دوجانبه حقوق بشر ی و قضایی اظهار علاقه کردند که این گفتگوها مانند سابق دوباره ادامه یابد.
وی افزود: برای آن‌ها توضیح دادیم که جمهوری اسلامی ایران بر اساس انقلاب از یک کشور دست‌نشانده به اصطلاح ترامپ گاو شیری منطقه‌ای تبدیل به یک ابرقدرت منطقه‌ای شد و این نشان از توفیقات جمهوری اسلامی دارد.
لاریجانی اضافه کرد: توصیه ما به اروپایی‌ها این بود که از یک جانبه گری، اسلام هراسی و خودمحوری دست بردارند و بیایند با واقعیت حقیقی و جمهوری اسلامی که قصد احترام به همه را دارد و مخالف سلاح اتمی و تجاوز نظامی و طرفدار استقرار حکومت‌ها بر اساس آرا ملت‌ها چه در یمن، عراق، سوریه و فلسطین اشغالی است، روبه رو شوند و ما همکاری‌هایمان را ادامه می‌دهیم.

حقوق بشر بازیچه سیاستمداران نباشد

وی افزود: در این جلسه عمدتاً در مورد مسائل حقوق بشر صحبت کردیم و برای آن‌ها بیان کردیم که حقوق بشر نباید یک میدان بازی و بازیچه سیاستمدارن باشد و حقوق بشر را باید قطع نظر از مسائل مختلف مطرح کنیم. از آن طرف در یمن روزانه هزاران کودک، زن و پیر کشته می‌شوند و صدها کودک فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی هستند، اما از طرف غربی‌ها و به خصوص آلمانی‌ها چیزی در دفاع از حقوق این افراد نمی‌بینیم.
رئیس ستاد حقوق بشر اضافه کرد: آلمان گذشته از اینکه فقط در سال گذشته میلادی، بالغ بر یک و نیم میلیارد یورو اسلحه به عربستان و امارات فروخته است، علائم خوبی در دفاع از حقوق بشر نیست.
وی ادامه داد: برای این هیئت توضیح دادیم مساله مبارزه با برهنگی مساله‌ای کاملاً مهم است و در همه جای دنیا وجود دارد و قانون حجاب نیز در ایران مساله مبارزه با برهنگی است، حدود و معنای برهنگی مساله‌ای است که در فرهنگ‌های مختلف تعریف شده است و هیچکس در ایران نباید ضدیت و مخالفت با قانون را ترویج کند، حتی اگر وکیل دادگستری است.
لاریجانی تاکید کرد: وکلای دادگستری قسم خورده‌اند که قانون را رعایت کنند حتی اگر معتقدند قانونی مناسب نیست، ولی رعایت آن حتماً ضروری است و این پایه مدنیت است.

دموکراسی ایرانی بر اساس عقلانیت اسلامی است

وی با بیان اینکه در این جلسه دموکراسی ایرانی را که بر اساس عقلانیت اسلامی و از محصولات بزرگ انقلاب است برای آن‌ها توضیح دادیم، تصریح کرد: نشان دادیم که دموکراسی ایرانی چه دموکراسی عمیق و ریشه داری است.
لاریجانی موضوع همکاری‌های قضایی را از دیگر محورهای مورد بحث در این جلسه عنوان کرد و گفت: ریاست قوه قضاییه طبیعتاً خطوط نوآورانه‌ای را دنبال می‌کنند که پیشرفت تشکیلات قضایی را در حوزه‌های مختلف در پی دارد.
وی افزود: در این جلسه مباحث بسیار دقیق و فنی صورت گرفت و طرف آلمانی علاقه‌مند شد که در این مباحث و حتی بحث‌های اصولی که مربوط به ریشه‌های عقلانیت اسلامی ما در قوانین نظام مدنی است جلساتی داشته باشیم و برای گفتگوهای دوجانبه حقوق بشری و قضایی اظهار علاقه کردند که این گفتگوها مانند سابق دوباره ادامه یابد.
لاریجانی افزود: برای آن‌ها توضیح دادیم که جمهوری اسلامی ایران بر اساس انقلاب از یک کشور دست‌نشانده به اصطلاح ترامپ گاو شیری منطقه‌ای تبدیل به یک ابرقدرت منطقه‌ای شد و این نشان از توفیقات جمهوری اسلامی دارد.
از سقوط امپراطوری شوروی و ایدئولوژی آن درس بگیرید

لاریجانی در پاسخ به نماینده آلمانی درباره تحولات سیاسی در غرب و مقایسه آن با انقلاب اسلامی ایران گفت: جنبه نوآورانه انقلاب اسلامی ایران این است که ما یک دموکراسی عملیاتی را بر اساس عقلانیت اسلامی در مقابل عقلانیت "سکولار- لیبرال- غربی" پیش می بریم. همین تجربه سبب شده است که ایران از یک کشور دست نشانده امریکا و انگلیس و دول دیگر به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای تبدیل شود. چه در زمینه‌های علوم و فنون چه در زمینه‌های دیگر.

وی افزود: ما در قرن گذشته شاهد فروپاشی امپراطوری شوروی بودیم که بر اساس "سکولاریزم سوسیال (تفکر مارکسیستی) " بنا شده بود. آلمان را هم دو قسمت کرده بود، هفتاد سال طول کشید تا ثابت شود این مسیر کج راه است. هم اکنون در حال پرده برداری از گسل‌های سقوط نظام مستقر و سکولاریزم لیبرال هستیم.

لاریجانی به هیات آلمانی تاکید کرد: توصیه ما به شما این است که متعصبانه به تفکرات و منش خود نگاه نکنید. از سقوط امپراطوری شوروی و ایدئولوژی مبتنی بر سکولاریزم سوسیال درس بگیرید و مطمئن نباشید که مسیر امروز غرب به سقوطی مانند آن منجر نخواهد شد.
هیات پارلمانی آلمان به ریاست ماتیاس هون رئیس کمیته خلع سلاح، کنترل تسلیحات و عدم اشاعه مجلس آلمان با محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در تهران دیدار و گفتگو کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =