مردم گلپایگان خواهان تخصیص آب سد کوچری برای کشاورزی هستند

اصفهان - ایرنا - نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مطالبات مردم گلپایگان از وزارت نیرو، تخصیص بخشی از آب سد کوچری برای مصرف کشاورزی بویژه در پایین دست این منطقه است.

علی بختیار روز چهارشنبه در آیین افتتاح طرح آبرسانی به گلشهر و ۳۱ روستای شهرستان گلپایگان که با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو برگزار شد، افزود: بیشتر مردم گلپایگان در بخش کشاورزی و دامداری فعال هستند و با توجه به منابع آبی فراوان که در این شهرستان وجود دارد، یکی از تقاضای مردم این است که بخشی از آب سد کوچری برای کشاورزی تخصیص یابد تا اراضی پایین دست بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه گلپایگان قدیمی ترین سد مدرن کشور یعنی سد گلپایگان را دارد و علاوه بر آن سد کوچری در این شهرستان مستقر است، اظهار داشت: در ۱۵ سال گذشته شاهد خشکیدن اراضی پایین دست شهرستان بودیم و اکنون که سد کوچری آبگیری کامل و سرریز شده است مردم می‌خواهند با حمایت وزارت نیرو بخشی از آب آن به روستاهای پایین دست برسد.

سد کوچری از نوع سنگریزه ای با هسته رسی با حجم مخزن ۲۰۷ میلیون متر مکعب است که سالانه ۱۸۱ میلیون متر مکعب آب را تنظیم می‌کند و در سال ۱۳۹۵ به طور رسمی آبگیری شد، این سد بخشی از طرح بزرگ انتقال آب از سرشاخه‌های دز به قمرود است که در نهایت آب ۱۰ شهر و ۱۰۰ روستای مسیر تأمین می‌شود.

بختیار با اشاره به اینکه تاکنون مردم ۱۰ روستا آب را از رودخانه به سمت مناطق خود هدایت کردند، خاطرنشان کرد: اهالی تعدادی از مناطق و روستاهای این شهرستان تقاضا دارند تا از طریق کانال از آب رودخانه استفاده کنند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه امسال موافقتنامه شبکه آبیاری سد گلپایگان مبادله شد، گفت: بخش سوم و چهارم آن مربوط به جهاد کشاورزی، طراحی شد و برای بخش اول و دوم که در اختیار وزارت نیرو است نیز باید برنامه ریزی شود تا امسال به مرحله اجرایی برسد.

وی خواهان اجرای طرح‌های فاضلاب در گلپایگان و طرح‌های مسکن مهر و تأمین آب برای واحدهای دامداری شد و افزود: درباره نصب کنتور هوشمند که یک تکلیف قانونی است نیز مردم خواهان پرداخت تسهیلات و همراهی مسؤولان در این زمینه هستند.

بختیار با اشاره به اینکه چاه‌های آب به دلیل نداشتن کنتور هوشمند، بسته می‌شوند یا آمپر برق کاهش می‌یابد، اضافه کرد: امسال که بارش‌های خوبی داشتیم، نباید به کام مردم تلخ شود و از وزارت نیرو می‌خواهیم که این قانون با دقت و ظرافت بیشتر و کسب رضایت مردم اجرا شود.

نماینده شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار همچنین با تاکید بر اینکه توسعه، آبادانی و پیشرفت کشور با وجود شرایط سخت، متوقف نشده یلکه شتاب بیشتری پیدا کرده است، اظهار داشت: گلپایگان از دیرباز شهر کشاورزی و دامداری و معروف به هلند ایران و بدلیل داشن ۶۰ هزار گاو شیری، از تولیدکنندگان بزرگ شیر است.

استاندار اصفهان نیز در این آیین گفت: کارهای بزرگی به برکت انقلاب اسلامی در جای جای کشور از جمله شهرستان گلپایگان انجام و بسیاری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمان تحریم‌ها و جنگ اقتصادی، حاصل شده است.

عباس رضایی با بیان اینکه گلپایگان منطقه حاصلخیز و صنایع معروفی دارد، افزود: نگاه بهتر و بیشتر به این منطقه می‌تواند بهره وری بیشتر و کاهش وابستگی برای آنها داشته باشد.

وی با بیان اینکه صنایع لبنی گلپایگان در کشور سرآمد است و تولیدات آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود، اظهار داشت: هرگونه سرمایه گذاری در این خطه بهره وری خاص خود را خواهد داشت.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم در بخش آب و برق خدمات زیادی انجام شده است، اضافه کرد: مقایسه شرایط دیروز و امروز یکی از راه‌های شناخت خدمات ارزشمند انقلاب اسلامی است.

فرماندار گلپایگان در این مراسم گفت: تا کنون با هزینه ۴۰۰ میلیارد ریال طرح‌های آبرسانی به گوگد و گلشهر و ۳۰ روستای این شهرستان اجرا شده است.

حسین یارمحمدیان با بیان اینکه تا قبل دولت یازدهم و دوازدهم مردم این شهرستان از آب چاه استفاده می‌کردند، افزود: ۱۰ روستای دیگر برای اجرای طرح‌های آبرسانی باقی مانده و امیدواریم با تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار آن نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات طرح فاضلاب گلپایگان در ردیف بودجه آمده است و حدود ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه می‌خواهد، اظهار داشت: این طرح تا کنون فقط پنج درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

فرماندار گلپایگان همچنین خواهان واگذاری مدیریت سد کوچری به استان اصفهان بر اساس قانون مجلس مصوب سال ۸۳ شد و تصریح کرد: لازم است مسئله حقابه و آورد آب ما را در سدهای گلپایگان و کوچری و سهمیه آب کشاورزی و زیست محیطی تعیین شود.

هاشم امینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز در این آیین گفت: در چهار سال گذشته در بخش آب آشامیدنی و پایدار در گلپایگان اقدامات خوبی شده است و سومین تصفیه خانه که یکی از با کیفیت ترین تصفیه خانه‌های کشور است ۲ سال پیش افتتاح شد که از سد کوچری و قُمرود آب می‌گیرد.

امروز با حضور وزیر نیرو، طرح آبرسانی به گلشهر و ۳۱ روستای گلپایگان با جمعیت حدود ۲۲ هزار نفر با اعتبار ۱۷۵ میلیون ریال بهره برداری شد.

شهرستان گلپایگان با سه شهر و ۵۲ روستا و ۹۰ هزار نفر جمعیت در ۱۸۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان است.

/ ‏۶۰۲۶/‏۷۱۳۸/‏۳۰۱۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =