۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۰
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83361198
۰ نفر

برچسب‌ها

تامین نشدن منابع مالی کار ساخت سد دشت پلنگ را کند کرده است

بوشهر- ایرنا- سرپرست شرکت آب منطقه ای استان بوشهر گفت: گرچه صنعت سدسازی و توسعه آن در این استان فصلی تازه و افق گسترده ای را در خدمت رسانی و تامین آب فراهم کرده ولی تامین نشدن منابع مالی برخی از سدها از جمله سد دشت پلنگ آهنگ ساخت آنها را کند کرده است.

حسین باشی زادگان روز چهارشنبه در بازدید از بند ذخیره آب قیزقلعه و سد دشت پلنگ افزود: با بهره برداری از سد دشت پلنگ، نیاز آبی بوشهر به استان‌های همسایه کاهش قابل توجهی می‌یابد.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های استان بوشهر در بخش‌های صنعت و کشاورزی ارتقای تولید و رونق این بخش‌ها نیاز به تامین آب دارد که این مهم در گرو استقلال استان در تامین آب از منابع داخلی است.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر گفت: با احداث سد دشت پلنگ ۳۵ میلیون مترمکعب آب آشامیدنی و صنعت در استان تامین می‌شود.

وی بیان کرد: با تزریق این میزان آب به خط سراسری محرم، امکان جبران بخش عمده‌ای از کمبود آب استان بوشهر فراهم می‌شود که وابستگی ما را در زمینه تامین آب به استان‌های همجوار به مراتب کمتر می‌کند.

باشی زادگان ادامه داد: پروژه بند ذخیره‌ای قیزقلعه با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در پایین دست سد دشت پلنگ در دست ساخت است.

وی با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌ها برای اجرای سد دشت پلنگ اظهار داشت: در صورتی که فاینانس خارجی سد دشت پلنگ ابلاغ شود، در کوتاه‌ترین زمان عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

نماینده مجری طرح سد دشت پلنگ و سد قیز قلعه گفت: این سد با هدف تامین حقابه های زیست محیطی و آب صنعت، آشامیدنی و کشاورزی مورد نیاز زمین‌های دشت پلنگ در دست ساخت است.

رضا ارمی افزود: سد مخزنی دشت پلنگ از نوع ترکیب خاکی و بتنی (FSHD) با ارتفاع ۵۶ متر، طول تاج یکهزار و ۳۰ متر و حجم مخزن ۱۵۰ میلیون مترمکعب است که می‌تواند سالانه ۴۶.۷ میلیون متر مکعب آب تنظیمی آشامیدنی، صنعت، کشاورزی و حقابه زیست محیطی را تامین کند.

ارمی یادآور شد: در زمان حاضر آب مورد نیاز کشاورزی این دشت از طریق چاه‌ها برداشت می‌شود و این امر موجب افت سطح آب سفره‌های زیرزمینی شده است.

وی اضافه کرد: با هدف حفظ کمی و کیفی این دشت مهم کشاورزی، شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر، احداث سد دشت پلنگ را به منظور تامین آب مورد نیاز کشاورزی و ایجاد پل راه دسترسی به سد دشت پلنگ در دستور کار قرار داده است.

ارمی در باره بند ذخیره‌ای قیز قلعه گفت: برای نخستین بار است که یک سد از نوع CMD در ایران در دست احداث است.

وی افزود: این سد با طول تاج ۲۲۰ متر از جدیدترین فناوری‌های صنعت سدسازی در دنیا بهره می‌برد و سالانه سه میلیون مترمکعب آب در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌دهد.

ارمی گفت: اعتبار مورد نیاز برای ساخت این سد ۱۲۰ میلیارد ریال است.

۶۰۴۷/‏۶۰۴۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =