بلومبرگ: روحانی می گوید کاهش برخی تعهدات برجامی حداقل اقدام ایران است

تهران - ایرنا - شبکه خبری بلومبرگ و برخی رسانه های خارجی در بازتاب سخنان امروز (چهارشنبه) حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت گزارش دادند: رئیس جمهوری ایران می گوید کاهش برخی تعهدات برجامی حداقل اقدام ایران در برابر نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

بلومبرگ در گزارش خود نوشت: حسن روحانی گفت تصمیم ایران برای کاهش برخی تعهدات در قبال برخی اقدامات در چارچوب توافق هسته ای، «حداقل» اقدامی بوده که جمهوری اسلامی می توانست در مقابل نقض توافق هسته ای تاریخی از سوی آمریکا انجام دهد.

این رسانه آمریکایی بخش هایی از سخنان صبح امروز (چهارشنبه) رئیس جمهور در هیات دولت را با استناد بر گزارش یک خبرگزاری داخلی بازتاب داده و به نقل از رئیس جمهور در نشست کابینه دولت نوشت: طرف دیگر توافق نه تنها نتوانسته به تعهدات خود عمل کند بلکه تعهدات خود را تحت برجام کاهش داد.

خبرگزاری رویترز نیز نوشت: روحانی می گوید عقب نشینی از تعهدات هسته ای ایران «کمترین» اقدام است.

این رسانه انگلیسی افزود: رئیس جمهوری ایران در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد گفت که ایران با آمریکا، تحت فشار مذاکره نخواهد کرد.

اظهارات رئیس جمهوری در خبرگزاری اسپوتنیک نیز بازتاب داشت.

این رسانه نیز در تیتر گزارش خود از بخشی از اظهارات رئیس جمهور درباره «حداقل» اقدام ایران در کنار گذاشتن برخی تعهدات خود در قبال برجام استفاده کرد و نوشت: تنش ها بین ایران و آمریکا به دنبال حملات به تانکرها در دریای عمان و نزدیک تنگه هرمز افزایش یافته است. آمریکا، ایران را مقصر می داند اما تهران این ادعا را تکذیب و بی پایه و اساس خوانده است.

اسپوتنیک نوشت: رئیس جمهور ایران می گوید عقب نشینی از برخی تعهدات ایران در قبال برجام در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته ای و متعاقب آن اجرای دوباره تحریم ها بوده است.

به نوشته این رسانه روسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی ایران افزود که ایران همواره از تنگه هرمز محافظت کرده است.

وی تاکید کرد که تهران تحت فشار با آمریکا مذاکره نخواهد کرد.

اسپوتنیک نوشت: روابط ایران و آمریکا مه ۲۰۱۸ با خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و اعمال دوباره تحریم های بانکی و بخش انرژی به وخامت گرایید. ماه گذشته همزمان با سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای، ایران اعلام کرد از برخی تعهدات برجامی خود خارج می شود. تهران با این حال تاکید کرده که قصد ندارد برنامه تسلیحات هسته ای را دنبال کند.

روزنامه انگلیسی «عرب نیوز» چاپ عربستان با این تیتر اظهارات روحانی را بازتاب داد: «ایران زمان بیشتری به اروپا برای محافظت در مقابل تحریم های آمریکا نخواهد داد.»

این رسانه نیز به بخشی از اظهارات رئیس جمهوری درباره حداقل اقدام ایران در مقابل نقض تعهدات آمریکا و خودداری تهران از مذاکره با آمریکا تحت فشار اشاره کرده و افزود: رئیس جمهوری ایران در ۸ مه و در فاز اول خروج از تعهدات برجامی اعلام کرد که ایران فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین به دیگر کشورها را متوقف می کند.

عرب نیوز نوشت: ایران همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که محدودیت های غنی سازی اورانیوم در سطح پایین را در ۱۰ روز آینده برمی دارد.

عرب نیوز به اظهارات روز دوشنبه «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اشاره داشت که در گفت وگو با خبرنگاران گفت: از امروز تولید اورانیوم تا ۱۰ روز آینده (تا ششم تیر ماه) از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

این رسانه در ادامه آورده است: بریتانیا، فرانسه و آلمان بدنبال طرحی جدید برای حفظ ایران در توافق هسته ای هستند.

«بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران گفته که اروپا به دلیل تحریم آمریکا، برای خرید نفت با تهران همکاری نخواهد کرد.

عرب نیوز نوشت: نگرانی درباره رویارویی بین ایران و آمریکا از زمان حمله به دو تانکر نفتی افزایش یافته است. با این حال یک خبرگزاری ایرانی امروز به نقل از دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گزارش داد که ایران و آمریکا وارد رویارویی نظامی نخواهد شد زیرا دلیلی برای آغاز جنگ وجود ندارد.

این رسانه به اظهارات «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه دهمین اجلاس بین المللی مقامات امنیتی جهان اشاره داشت.

به گزارش عرب نیوز، شمخانی گفته است جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد و واشنگتن جنگ اقتصادی با هدف ضربه زدن به ملت ایران به راه انداخته است.

عرب نیوز در پایان گزارش خود به اعلام روز دوشنبه پنتاگون درباره اعزام حدود یکهزار نیروی آمریکایی به خاورمیانه به بهانه تهدید ایران اشاره کرده است.

رئیس جمهور کشورمان در سخنان امروز خود در هیأت دولت، تحولات هفته گذشته در منطقه و جمهوری اسلامی ایران را بسیار مهم برشمرد و گفت: «روح برجام از طرف آنها و برخی متعهدان مقابل ما متأسفانه صدمه دیده است».

روحانی افزود: روح برجام روابط تجاری و بازشدن مسیر اقتصاد است. هدف برجام این بود که ایران بتواند به لحاظ روابط تجاری و اقتصادی در یک شرایط مناسب با دنیا تعامل داشته باشد و از آن طرف، نکته اصلی برجام نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی و اثبات این موضوع است که فعالیت هسته‌ای ایران، صلح آمیز است.

رئیس جمهوری ادامه داد: ایران تعهدات خود را کاملاً انجام داده است. آژانس بر عملکرد ما نظارت می‌کند و ما طبق مقررات پادمان و البته داوطلبانه، حتی طبق مقررات پروتکل الحاقی عمل می‌کنیم. به عبارتی روح برجام از طرف ما به طور کامل حراست و حفاظت شده اما اساس برجام و روح برجام از طرف دیگر متعهدان، مورد صدمه جدی قرار گرفته است.

روحانی اظهارداشت: کاری که ما انجام می‌دهیم، علیرغم اینکه برخی از کشورها تبلیغات ناصحیح می‌کنند، حداقل اقدام ایران است. طرف مقابل نه تنها تعهداتش را انجام نداده بلکه آن را کاهش داده و روح اصلی برجام را که گشایش بخش اقتصادی و تجارت و روابط اقتصادی مناسب ایران با جهان است، زیر علامت سووال قرار داده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =