سازمان ملل: دلایل موثقی برای دست داشتن بن سلمان در قتل خاشقچی وجود دارد

تهران-ایرنا- گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در گزارشی تاکید کرد که بنابر دلایل موثق، محمد بن سلمان ولیعهد سعوی در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مطرح عربستانی، دست دارد.

انیس کالامار گزاشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به اعدام در این گزارش افزود: عربستان در قتل روزنامه نگاری عربستانی مقصر می‌باشد و تحقیقات انجام شده توسط ترکیه و عربستان منطبق با استانداردهای بین المللی نبوده است.

خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که (۱۰ مهر) زمانی که برای کارهای اداری خود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه مراجعه کرده بود، به دست تیم گماشته مقام‌های ریاض به قتل رسید.

کالامار تصریح کرد: دلایل موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد بن سلمان در جریان این قتل دست داشته اما باز نیاز به تحقیق بیشتری است.

وی از محافل بین المللی خواست که بن سلمان و سایر عاملان احتمالی در جریان قتل خاشقچی را مورد تحریم قرار داده و دارایی های محمد بن سلمان را توقیف کند.

این گزارش هچنین خواستار توقف محاکمه بیش از ۱۱ مظنون مرتبط با پرونده خاشقچی به سبب عدم رعایت استانداردهای لازم در این باره شد و از مجمع عمومی و کمیساریاری عالی حقوق بشر خواست مکانیزم ویژه ای برای انجام تحقیقات درباره قتل این روزنامه نگار ایجاد کند.

کالامار از عربستان خواست که ضمن عذرخواهی از ترکیه و آمریکا و خانواده خاشقچی، به قتل وی اذعان کند.

این مقام سازمان ملل در ادامه، تشکیل یک نشست غیر رسمی برای ارزیابی اوضاع امنیتی در پی قتل خاشقچی را از شورای امنیت خواستار شد.

دولت عربستان مدعی است که خاشقچی در جریان یک مشاجره کشته شده است؛ ادعایی که اسناد منتشر شده در رسانه‌ها آن را قویاً رد می‌کند.

حکومت آل سعود پس از ۱۸ روز انکار، در پی فشار بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، ۱۸ نفر از جمله ۱۵ مأمور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده‌اند.

همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که ۱۵ مأمور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام‌شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =