رژیم صهیونیستی و آمریکا، دمکراسی های خطرناک جهان به روایت سناتور سابق پاکستان

تهران- ایرنا- "جاوید جبار"، سناتور و از وزرای پیشین پاکستان، از رژیم صهیونیستی آمریکا و هند به عنوان دمکراسی های خطرناک جهان یاد کرد که با وجود متفاوت بودن در بسیاری از جنبه ها، از وجه مشترکی به نام خطر داخلی برای شهروندان شان و خطر خارجی برای همسایگان و سایر کشورها برخوردارند.

جبار در مقاله منتشر شده در روزنامه پاکستانی دان نوشت، انتخابات هند، شاهدی قدرتمند دال بر وجود تضادها و تغایرهاست. این انتخابات، از یک سو شاهد دسترسی ۶۰۰ میلیون رأی دهنده هندی به صندوق‌های رأی، مقبولیت همگانی نتایج و پایان یافتن روند رأی گیری در موعد مقرر و از سوی دیگر، برنده‌ای بود که آرایش به طور خطرناکی تفرقه افکنانه است. اختلاف زیاد در آرای کسب شده از سوی نامزدها به نگرانی‌ها دامن زد، تکثرگرایی (پلورالیسم) فدای اصل اولویت اکثریت شد و این اختلاف زیاد آرا اهداف و آرمان‌های ارزشمند را در هم شکست. فاشیسم مذهبی، یک کشور سکولار را با رأی به گروگان گرفت.

در آمریکا، سخنان و اعمال برنده کالج انتخابات درباره مهاجران، مسلمانان، رنگین پوستان، زنان، دمکرات‌ها و رسانه‌ها باعث تعمیق دودسته گی ها و بی اعتباری مباحث همگانی به شیوه‌های غیرمنتظره و بی بدیل شد. رهبر کشوری که بیش از ۱۰ هزار مورد دروغ، قلب و تحریف واقعیت در کارنامه دارد، از حمایت میلیون‌ها رأی دهنده برخوردار است. این در حالی است که کاخ سفید ماوای ناسیونالیسم سفید است.

در انتخابات اخیر اسرائیل بر تبعیض نهادینه شده علیه فلسطینی‌ها دوباره مهر تأیید زده شد. خلق ویژگی‌های متفاوت شهروندی با اختلاف بسیار زیاد امتیازات باعث زنده ماندن آپارتاید است. ضمیمه شدن اراضی اشغالی به خاطر هزاران نفر و در عین حال، زندگی کردن میلیون‌ها نفر در غزه در شرایط بسیار سخت ادامه دارد. انتخابات پی در پی باعث تقویت سیاست‌های تفرقه، جدایی و سرکوب می‌شود.

در رابطه با خطر خارجی هند باید گفت، به جز پاکستان که قدرت چالش با قلدری هند را دارد، سایر همسایگان، از بوتان تا نپال و بنگلادش، بارها با قلدری و گردن کشی هند مواجه بودند.

اسرائیل با وجود آنکه تنها ۹ میلیون نفر جمعیت دارد، ۴۲۰ میلیون عرب را در ۲۲ کشور، که برخی از آنها همسایه اش هستند، در معرض ارعاب و قلدری خود قرار داده است. حمایت بی دلیل عمو سام از قدرت گرفتن اسرائیل، علت این قلدری است. کوتاهی کشورهای عربی در انجام اصلاحات داخلی، جلوگیری از درگیری‌های داخلی و مداخله خارجی باعث تراژدی‌های جاری در منطقه شده است اما، نظامی گری اسرائیل، مشروعیت ناشی از برگزاری انتخابات و اعلام نکردن زرادخانه هسته‌ای اش، عامل اصلی روشن ماندن آتش درگیری‌ها در خاورمیانه است.

در رابطه با خطر خارجی آمریکا برای همسایگان و سایر کشورها باید گفت، در حال حاضر، این کشور ۸۰۰ مرکز نظامی در سراسر جهان دارد و به اسم تضمین ثبات جهانی در گوشه گوشه جهان نیرو دارد. چنین حضوری غالباً به مداخلات فاجعه آمیز منتهی می‌شود.

درواقع، این دمکراسی‌های خطرناک توجهی به نظر جامعه بین المللی ندارند و ناقض قطعنامه‌ها و آئین نامه‌های سازمان ملل هستند. سران این دمکراسی‌ها با اتهامات جدی در زمینه دست داشتن در اقدامات غیرقانونی مواجه اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =