۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۲
کد خبرنگار: 1449
کد خبر: 83361100
۰ نفر
پویش «سه شنبه های بدون خودرو» به ملایر رسید

همدان- ایرنا- پویش «سه شنبه های بدون خودرو» شاید به ذهن برخی افراد فقط برای کلانشهرها و به منظور کاهش ترافیک و استفاده نکردن از خودروهای تک سرنشین به راه افتاده است، اما این پویش ملی اکنون به ملایر رسیده و شهروندانش می خواهند مُروج سلامتی باشند.

ایجاد نشاط و سلامت جسمی و روحی در بین شهروندان، توسعه فرهنگ پیاده روی و دوچرخه سواری، کاهش استفاده از خودروهای تک سرنشین، افزایش تردد ناگان عمومی، دوستی مستقیم مردم با محیط زیست و کمک به کاهش آلودگی هوا از جمله ویژگی‌های پویش سه شنبه‌های بدون خودرو است که مردم می‌توانند در تحقق آن نقش کلیدی ایفا کنند.

پویش «سه شنبه‌های بدون خودرو» از آذر سال ۹۴ در کشور و به ابتکار شهر اراک شکل گرفت و به دلیل اوج تردد خودروها و آلودگی هوا در اواسط هفته، روز سه شنبه برای این پویش انتخاب شد، پویشی که حالا تمامی استان‌ها و بیشتر شهرهای کشور به آن پیوسته‌اند.

حالا که حفظ محیط زیست و سلامت افراد جامعه ارزش بسیاری پیدا کرده است، پویش سه شنبه‌های بدون خودرو می‌تواند هدایت کننده این مسیر باشد و این فرهنگ را در بین مردم و مسئولان ایجاد کند که حداقل یک روز در هفته را بدون خودروی شخصی گذرانده و با پیاده روی، دوچرخه سواری یا استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در قالب سفر سبز تردد کنند، اقدامی که بدون شک موفق است و هواداران زیادی را به دنبال دارد.

در همین راستا شهروندان ملایری به همت هیأت کوهنوردی نخستین «سه شنبه بدون خودرو» را از روز گذشته آغاز کردند و به این پویش پیوستند، پویشی که شهردار ملایر نیز به آن بله گفت و با دوچرخه در محل کار خود حاضر شد.

ملایر پس از همدان دومین شهر بزرگ استان است که رفته رفته با افزایش جمعیت، ترافیک و آلودگی هوا را تجربه می‌کند و استفاده شهروندان به ویژه بانوان از خودروهای تک سرنشین سیر صعودی دارد و شاید زنگ خطری برای سلامتی افراد باشد، در حالی که شهروندان و مسئولان این شهر می‌توانند مسافت منزل تا محل کار را یک روز در هفته بدون خودرو طی کنند، اقدامی که شهردار ملایر در نخستین هفته سه شنبه بدون خودرو در این شهر پیشقدم شد و به ایرنا گفت: چندی پیش آمادگی لازم برای اجرای این طرح را اعلام کردیم، اما مشارکتی صورت نگرفت.

حسین بابایی افزود: زمانیکه هیأت کوهنوردی ملایر اجرای این پویش را اعلام کرد، این همت آنها را تحسین کردم و با خوشحالی تمام به این پویش پیوستم.

وی ادامه داد: اینکه در این پویش تنها دوچرخه سوار باشیم، خوب نیست، بلکه می‌توانیم مسیر منزل تا اداره را پیاده روی کرده، یا از خودورهای حمل و نقل عمومی استفاده کنیم.

شهردار ملایر بیان کرد: استفاده از دوچرخه و یا مشکل ترافیک در این پویش مطرح نیست، بلکه تحرک و فعالیت شهروندان نکته مهمی است که امروز مردم برای حفظ سلامت خود چاره‌ای جز ورزش و تحرک ندارند.

بابایی با تاکید بر اینکه پویش سه شنبه‌های بدون خودرو باید در تمامی شهرها اجرایی شود گفت: من از مدت‌ها قبل با دوچرخه سر کار حاضر می‌شوم و افرادی هم که به من خرده می‌گرفتند، حالا خودشان با دوچرخه سر کار حاضر می‌شوند.

وی تاکید کرد: اگر این طرح استمرار پیدا کند و به ویژه مسئولان و کسانی که در جامعه تأثیرگذار هستند به این پویش بپیوندند، می‌تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

بابایی بیان کرد: شهرهای زیادی را دیده‌ام که برای ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری هزینه‌های هنگفتی را متحمل شده‌اند، بدون اینکه دوچرخه سواری از این مسیرها عبور کند، امری که امروز نیاز به فرهنگ سازی دارد.

به گفته وی رسیدن سن پوکی استخوان در بین بانوان به حدود ۳۸ سال و آمار بالای افسردگی در بین زنان بسیار نگران کننده است و ورزش و تحرک در بین مردم به ویژه بانوان باید به یک فرهنگ تبدیل شود.

شهردار ملایر خاطرنشان کرد: امروز مردم به این باور و اعتقاد رسیده‌اند که ورزش برای آنها خوب است و این امر می‌تواند شروع خوبی باشد.

بابایی با تاکید بر اینکه حضور مسئولان در بین مردم نیز می‌تواند مشوّق خوبی باشد و چنانچه از روی صداقت باشد، تأثیرگذاری بیشتری دارد گفت: به طور قطع ورزش و تحرک برای سلامتی، اخلاق جامعه و هزاران موضوع دیگر خوب است و تأثیرگذاری بالایی دارد.

وی از جامعه رسانه این شهرستان و سایر اقشار نیز دعوت کرد برای حفظ سلامتی خود و تشویق مردم به این پویش بپیوندند.

هیأت کوهنوردی ملایر که متولی راه اندازی پویش «سه شنبه‌های بدون خودرو» در ملایر است، آغازگر راهی شده است که به همراهی مردم و مسئولان نیاز دارد تا در کنار یکدیگر به حفظ سلامت شهروندان، کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست کمک کنند.

رئیس هیات کوهنوردی ملایر نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: بیش از یک سال است که پیگیری‌های زیادی را برای راه اندازی این پویش داشتیم تا اینکه روز گذشته / سه شنبه / موفق به برگزاری آن شدیم.

یاسر میرزایی افزود: مدت زیادی است که هیأت کوهنوردی پیاده روی و دوچرخه سواری را با حضور اقشار مختلف مردم انجام می‌دهد، اما به صورت عمومی این پویش از هفته جاری در ملایر آغاز شد و شهردار ملایر به عنوان نخستین مسئول به این پویش پیوست.

وی با بیان اینکه پویش سه شنبه بدون خودرو دعوت نامه نمی‌خواهد و تمامی مردم می‌توانند به این آن بپیوندند بیان کرد: بسیاری از مسئولان اعلام آمادگی کرده‌اند که از هفته‌های آینده در این پویش حضور داشته باشند.

میرزایی حضور مسئولان در کنار مردم را دارای بازخورد بهتری دانست و اظهار داشت: چون سلامت جامعه و مردم برای ما در درجه اول اهمیت است، با وجود تمامی مشکلات این طرح را ادامه می‌دهیم.

رئیس هیأت کوهنوردی ملایر با بیان اینکه بانوان نیز در این پویش حضور دارند و منعی برای حضور آنان نیست افزود: افرادی که به این پویش می‌پیوندند نیازی نیست دوچرخه داشته باشند، بلکه با پیاده روی می‌توانند در این امر سهیم باشند.

میرزایی ادامه داد: در نخستین هفته سه شنبه‌های بدون خودرو مسیر از میدان دکتر بابک به سمت پارک سیفیه، دریاچه پارک، جاده سلامت و بام ملایر تعیین شد که در نهایت حاضران مسیر را تا محل کار خود را دوچرخه رکاب زدند.

وی گفت: از هفته‌های آینده مسیرها مشخص می‌شود و سعی ما بر این است که درون شهر باشد، در حالی که شهردار ملایر قول مساعد داد جاده سلامت را در اختیار این پویش قرار دهد.

۷۵۲۸/‏۲۰۸۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =