۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۰
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83361084
۰ نفر
حضور نیروهای اماراتی در سُقُطری به معنای اشغال آن است

تهران-ایرنا- یک مقام دولت مستعفی یمن روز چهارشنبه تاکید کرد که حضور نیروهای وابسته به امارات در جزیره سُقطری یمن، "اشغال به تمام معنی" این منطقه از سوی ابوظبی است.

به نوشته روزنامه القدس العربی، «عبدالغنی جمیل» وزیر دولت مستعفی یمن با صدور بیانیه‌ای به حضور مجدد نیروهای وابسته به امارات در خاک سقطری اشاره کرد و افزود: هیچ توجیهی برای حضور امارات در این جزیره وجود ندارد؛ از این رو حضور نیروهای وابسته به این کشور در سقطری به معنای اشغال این منطقه است.

جمیل خطاب به اماراتی‌ها گفت: از سقطری چه می‌خواهید، در این منطقه نه نیروهای حوثی حضور دارند نه پایگاه نظامی وجود دارد و نه داعش و عناصر تخریب گر.

این مسئول دولت مستعفی یمن ابراز امیدواری کرد که دولت مستعفی تصمیم قاطع و روشنی در این باره بگیرد و به مردم توضیح بدهد که چه چیزی در حال وقوع است.

جمیل تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم کسی جزایر و بنادر ما را اشغال کند و حاکمیت کشور را نقض کند. ما در قبال این اقدامات، سکوت نخواهیم کرد.

صدها تن از نیروهای وابسته به امارات در آغاز ماه گذشته میلادی پس از دریافت آموزش‌های نظامی در پایگاه‌های زیر نظر امارات در شهر عدن، وارد سقطری شدند. استان سقطری یمن از دو روز گذشته شاهد درگیری تازه میان نیروهای وابسته به امارات با نیروهای دولت مستعفی یمن است.

امارات سعی دارد تا تأسیسات راهبردی و حیاتی در بندر سقطری را به کنترل خود در آورد.

رمزی محروس استاندار استان سقطری یمن پیشتر از ناکام گذاشتن حمله نیروهای اماراتی در جنوب یمن موسوم به «حزام الامنی» (کمربند امنیتی) به جزیره راهبردی این استان با هدف اشغال آن خبر داد.

جزیره سُقطری مجمع الجزایری است که در دهانهٔ خلیج عدن قرار دارد و متعلق به کشور یمن است؛ اما طی سال‌های گذشته نیروهای اماراتی سعی در اشغال آن داشته‌اند.

برخی از رسانه‌های یمنی تاکید کردند که نیروهای اماراتی بندر اختصاصی دیگری در شهر مکلا واقع در استان عدن یمن دارند که از آن برای انتقال اسرا و کالا و تجهیزات به این بندر یا خارج از آن استفاده می‌کنند.

سقطری در ماه مه ۲۰۱۸ و به دنبال اعزام نیروهای نظامی توسط امارات به آن شاهد تنش بی‌سابقه ای بود که دولت مستعفی یمن حضور نظامی امارات را رد و خواستار خروج این نیروها شد و در نهایت با میانجی‌گری عربستان نیروهای امارات از سقطری خارج شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =