۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۷
کد خبر: 83361069
۰ نفر
 نمره قبولی ایران در حفاظت آثار موزه ای

تهران - ایرنا - مدیرکل موزه های کشور با بیان اینکه در موضوع حفاظت آثار نمره قبولی از برخی کشورها اخذ کرده است، گفت: درغیر این صورت سازمان های جهانی و دیگر کشورها علاقه ای به برگزاری موزه مشترک با ایران نشان نمی دادند.

«محمد رضا کارگر» عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان اینکه نمی توان وضعیت کلی موزه های دو کشور را با یکدیگر مقایسه کرد، افزود: به عنوان مثال در برخی از موزه های شهر پاریس از تکنولوژی پیشرفته استفاده شده و برخی نیز همچنان از وسایل قدیمی همچون قفل ها چوبی دارند.

وی با بیان اینکه در ایران نیز برخی از موزه ها از تکنولوژی بروز دنیا دارا هستند، گفت: در مخازن موزه ملی از جدیدترین تکنولوژی موزه داری جهان استفاده می شود که در مقابل انفجار، سرقت و رطوبت مقاوم است.

او همچنین با بیان اینکه در نگاه جدید مخازن موزه ها طوری طراحی می شود، که از بیرون آثار قابل مشاهده است، اضافه کرد: هم اکنون مخازن موزه لوور شماره ۲ دارای این امکان است و بازدید کنندگان می تواند محتوای مخازن و افرادی که در آن محل هستند را مشاهده کنند.

کارگر این نگاه سلیقه ای را دانست و گفت: فعلاً اروپا به این سمت رفته و موزها های آمریکا چنین امکانی را ندارند و باید بر اساس فرهنگ و شرایط کشور طراحی شود.

این کارشناس موزه با بیان اینکه دانش موزه داری در ایران در شرایط و استاندارد جهانی قرار دارد، گفت: وجود حدود ۷۰۰ موزه در ایران و تدریس علم موزه داری در ۱۰ دانشگاه شرایط ایران در وضعیت خوبی قرار داده است.

به گفته کارگر ایران در موضوع حفاظت آثار نمره قبولی می گیرد زیرا در غیر این صورت سازمان های جهانی و دیگر کشوری علاقه ای به برگزاری موزه مشترک با ایران نداشتند.

وی افزود: البته نمی توانیم خودمان را با دیگر کشور ها مانند فرانسه و روسیه مقایسه کینم ولی بطور قطع در بحث موزه داری در منطقه اول هستیم.

کارگر با بیان اینکه برخی از منتقدان می گویند مثلاً قطر در شرایط خوبی قرار دارد، گفت: قطر برای موزه ای که این اواخر افتتاح کرده از یک شرکت بین المللی مشاوره بهره گرفته و حق الزحمه ۴۰۰ میلیون دلاری پرداخت کرده است. ولی به طور قطع ما از منظر دانش و تنوع موزه ای بالاتر هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =