۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۴۳
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83360976
۱ نفر

برچسب‌ها

سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد ریال سوغات در مشهد خریداری می شود

مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: سالانه ۱۵۰ هزار میلیارد ریال سوغات در مشهد خریداری می شود.

ابوالفضل مکرمی فر روز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه با سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی در زمینه گسترش همکاری‌ها برای رونق تولیدات صنایع دستی زنان روستایی افزود: از این میزان گردش مالی بازار سوغات در مشهد، صنایع دستی سهم بسیار اندک دارند.

وی با بیان اینکه رونق تولید صنایع دستی در کنار کشاورزی در روستاها می‌تواند از مهاجرت روستاییان جلوگیری کند اظهار داشت: از مجموع ۶۷۰۰ روستای استان ۳۴۰۰ روستا خالی از سکنه شده است و می‌توان با رونق صنایع دستی از ادامه این روند جلوگیری نمود.

وی گفت: تاکنون در حوزه صنایع دستی و معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان و هنر زنان روستایی در این عرصه آنطور که باید و شاید کار نشده است و باید برای این مهم بیش از گذشته کمک مؤثر انجام شود که امیدواریم امضای این تفاهم نامه در این مسیر راهگشا باشد.

مکرمی فر افزود: هم اکنون ۳۶۰ رشته صنایع دستی در ایران وجود دارد که از این نظر با کشورهای هند و چین هم ردیف هستیم و خراسان رضوی نیز یکی از استان‌های باسابقه و دارای هنر قدیمی در این عرصه است.

وی اظهار داشت: استاندار خراسان رضوی نیز در توسعه مشاغل خرد حمایت و جدیت لازم را دارد و می‌توان با حمایت از هنرمندان صنایع دستی در این عرصه اقدامات مؤثر و مفید انجام داد.

رئیس سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: هم اکنون حدود ۷۰۰ تشکل روستایی با بیش از ۶۰۰ هزار نفر زیر پوشش این سازمان هستند که هر تشکل یک ظرفیت بزرگ برای توسعه توانمندی زنان و تولید صنایع دستی محسوب می‌شود.

محسن اسفندیاری افزود: این استان از نظر تعداد تشکل‌های روستایی در کشور رتبه اول را دارد.

وی اظهار داشت: شرکت‌های تعاونی زنان در روستاها با توجه به تولیدات و فعالیت‌هایی که دارند می‌توانند بسیار بیشتر رشد کنند و در کشور به عنوان نمونه معرفی شوند و تولیداتشان در عرصه ملی عرضه شود.

وی گفت: امیدواریم امضای این تفاهمنامه بتواند به شکل مفید در ارائه آموزش‌های صنایع دستی و پرورش استعدادها و توانمندی‌های زنان روستایی مفید واقع شود.

۷۴۹۶ / ‏‬ ۶۰۵۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =