۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۸
کد خبرنگار: 1107
کد خبر: 83360967
۰ نفر

برچسب‌ها

ایرنا به استقبال طرح ملی فشار خون رفت

تهران- ایرنا- سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به منظور حمایت از سلامت کارکنان و خبرنگاران خود، به استقبال طرح ملی فشار خون رفت.

در حمایت و ترویج پویش سنجش فشار خون، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) امروز چهارشنبه ۲۹ خردادماه پذیرای پایگاه کنترل فشار خون برای کارکنان خود بود.

بر اساس برنامه زمان بندی شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای نخستین بار، بسیج ملی کنترل فشار خون به عنوان طرح مهم پیشگیرانه در سطح کشور، از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیرماه ۹۸ اجرا می شود.

بیماری فشار خون بالا عوارض زیادی دارد؛ در افرادی که فشار خون بالا دارند، به علت فشار وارد بر قلب به تدریج عضله قلب ضخیم می‌شود و این موضوع می‌تواند فشار بر قلب را افزایش دهد و در طولانی مدت، عمر فرد را کاهش دهد. همچنین فشار خون بالا باعث می‌شود تا چربی در دیواره سرخرگ‌ها سریع‌تر رسوب کند.

رگ‌های قلب در این افراد زودتر تنگ می‌شوند و خون کمتری به عضله قلب وارد می‌شود. اگر رگ‌های قلب بسته شوند و خون اصلاً به عضله قلب نرسد، سکته قلبی رخ می‌دهد. رسوب چربی در دیواره سرخرگ‌های مغزی باعث کم شدن جریان خون به مغز می‌شود. اگر تنگی بسیار شدید شود یا رگ‌های مغز کاملاً بسته شود، سکته مغزی رخ می‌دهد.

فشار خون بالا می‌تواند باعث پارگی رگ‌های مغز شود و خون ریزی مغزی ایجاد کند که ممکن است باعث مرگ شود یا باعث اختلال در حرکت اندام‌ها، بینایی و قدرت تکلم شود. همچنین فشارخون بالا می‌تواند باعث نارسایی کلیه‌ها شود. حتی در فشار خون بالا، ممکن است چشم مشکل پیدا کند و باعث خون ریزی ته چشم، تاری دید و کوری شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =