۶۰ پرونده مبارزه با مفاسد اقتصادی در قزوین تشکیل شده است

قزوین – ایرنا – رییس کل دادگستری قزوین گفت: سال گذشته ۶۰ پرونده مبارزه با مفاسد اقتصادی در قزوین تشکیل شده است که هم اینک در محاکم استان رسیدگی می شوند.

حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه که در دادسرای قزوین برگزار شد، افزود: رویکرد قوه قضائیه مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری بوده و در طول سال‌های گذشته آرای خوبی در این زمینه صادر شده است.

وی اضافه کرد: با تغییر رویکرد در سیاست‌های قوه قضائیه با حضور آیت الله رئیسی ۱۰ تا ۱۵ پرونده خاص مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مربوط به فرمانداران، شهرداران، مدیران کل و … در قزوین تشکیل شده و عزم دستگاه قضا برای مقابله با این پرونده‌ها بسیار جدی است.

قدرتی گفت: دستگاه قضا بدون توجه به جریان‌ها و فشارهای سیاسی با متخلفان برخورد خواهد کرد ولی تا تکمیل نشدن پرونده‌ها اطلاعات آنها منتشر نخواهد شد.

۱۰ نفر زندانی مهریه در قزوین

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تعداد محکومان مهریه در قزوین ۱۴۰ تا ۱۵۰ نفر است که با توجه به تغییر نگاه و اصلاح قانون در این زمینه هم اینک حدود ۱۰ نفر به خاطر مهریه در زندان به سر می‌برند.

این مسئول اضافه کرد: قزوین جزو اولین استان‌هایی بود که دستورالعمل قوه قضائیه را در خصوص پرونده‌های مهریه اجرا کرد و در بحران ارزی قیمت سکه طلا ۹ درصد کاهش ورودی به زندان در باب مهریه داشت.

رئیس کل دادگستری استان قزوین افزود: اگر حوزه خانواده را نتوانیم اصلاح کنیم، آسیب‌های اجتماعی دامن گیر همه خواهد شد.

وی افزود: امروز همه تکلیف داریم که برای حل معضلات و آسیب‌های خانواده به میدان آمده و جلوی دشمن را که تمام قد برای تخریب بنیان خانواده به میدان آمده ایستادگی کرد.

خبرنگاران روح در کالبد جامعه هستند

رئیس کل دادگستری قزوین افزود: به اعتقاد و باور ما خبرنگاران نقش روح را برای جامعه بازی می‌کنند و به عبارت دیگر خبرنگاران و اصحاب رسانه روح در کالبد جامعه هستند که می‌توانند نشاط و پویایی را به جامعه تزریق کنند.

قدرتی افزود: خبرنگاران از نگاه ما سربازان عرصه اطلاع رسانی و آگاهی دادن به جامعه و تنویر افکار عمومی هستند که با تلاش خود سعی می‌کنند حقایق جامعه را آنگونه که هست بازتاب دهند.

این مسئول قضائی اضافه کرد: خبرنگاران مهندسان جامعه هستند که می‌توانند افکار عمومی را مهندسی کنند و لازمه رسیدن به این جایگاه توجه اصحاب رسانه به مباحث و مسائل روز جامعه است.

وی گفت: جامعه به خبرنگارانی نیاز دارد که خود آگاه باشند و ابعاد مختلف و تاریک جامعه و مشکلات اجتماعی را با تعهد، تلاش و شجاعت و صادقانه و شفاف به عنوان یک خدمتگذار و امانتدار به جامعه منعکس کند.

قدرتی با بیان اینکه خبرنگار ۲ وظیفه اساسی دارد، افزود: اطلاع رسانی به جامعه و پیگیری اطلاعات در جامعه از وظایف رسانه‌ها است که باید به صورت شفاف و به موقع از سوی فعالان و اصحاب رسانه انجام شود.

وی با بیان اینکه رسالت خبرنگاران تنها خبررسانی نیست، افزود: خبرنگاران در آنجا که حقوق عامه مطرح می‌شود تکلیف بالاتری داشته و باید با شجاعت و سماجت پیگیر مسائل این حوزه باشند.

قدرتی گفت: رسانه‌های استان ظاهراً در این راستا ورود نکرده اند و باید دستورالعمل حقوق عامه برای مردم تبیین شود تا مصادیق حقوق عامه را در حوزه آب، هوا، منابع طبیعی، رودخانه‌ها و … شناخته و نسبت به حفظ آنها تلاش کنند.

پرونده هفت سنگان در دو بخش کیفری و حقوقی در حال رسیدگی است

وی افزود: موضوع هفت سنگان سال‌ها است که در استان مطرح می‌شود و هم اکنون در دو بخش حقوقی و کیفری در محاکم در حال رسیدگی است.

رئیس کل دادگستری گفت: نماینده ولی فقیه در استان طبق اطلاعاتی که به وی رسیده است این موضوع را در خطبه‌ها و نشست‌ها مطرح می‌کند که دو شبهه تغییر کاربری یا فروش ارزان قیمت زمین متوجه این پرونده است.

وی با بیان اینکه پرونده هفت سنگان کش و قوس داشته است، افزود: ۱۰ ماه در قزوین بر روی این پرونده کار شد و با تهیه یک گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای در نهایت در دو بخش کیفری و حقوقی در حال رسیدگی است.

پرونده شهرداری و مدیر کل ارشاد در حال رسیدگی است

وی با اشاره به انتشار اخباری در خصوص مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در فضای مجازی، گفت: متأسفانه در این فضا خشک و تر با هم آمیخته می‌شود و تشخیص حق از باطل دشوار است.

این مسئول گفت: گزارشی در خصوص مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین تنظیم شده و ظاهراً مرجع رسیدگی کننده دادسرای ویژه روحانیت در تهران است و باید منتظر نتیجه رسیدگی بمانیم.

قدرتی در خصوص پرونده شهرداری قزوین نیز گفت: یک پرونده در خصوص برخی مسائل کمیسیون‌های شهرداری و … تشکیل شده که در مرحله رسیدگی قرار دارد ولی هنوز پرونده مهمی به دستگاه قضا در این خصوص وارد نشده است.

وی گفت: البته بازرسی نیز به شهرداری ورود کرده و در حال تحقیق است و گمانه زنی برخی رسانه‌ها در خصوص شهرداری و حاشیه‌های آن مطرح شده است و باید منتظر بود چون الان نمی‌توان کسی را متهم کرد.

رئیس کل دادگستری قزوین گفت: ما در برخورد با مجرمان با احدی مصالحه و سازش نمی‌کنیم ولی از سوی دیگر قانون اجازه پخش برخی مسائل شخصی پرونده‌ها را نداریم.

حضور ۵۳ زن حاضر به خواب در زندان‌های قزوین

رئیس کل دادگستری قزوین گفت: هنگام ورود ما به استان قزوین تعداد زندانیان استان چهار هزار و ۱۰۰ نفر بود که هم اینک آمار زندانیان استان به ۲ هزار و ۸۴۱ نفر کاهش یافته است.

قدرتی افزود: کاهش هزار و ۲۰۰ نفر از تعداد زندانیان استان در این مدت، محصول تلاش‌های خود دادگستری و همچنین عفو مقام معظم رهبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود.

وی اضافه کرد: همچنین در هنگام ورود ما به استان قزوین تعداد زندانیان زن استان حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ نفر بود که با اقدامات صورت گرفته هم اینک به ۵۳ نفر حاضر به خواب کاهش یافته‌اند.
۶۱۰۱