۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۴
کد خبرنگار: 1023
کد خبر: 83360962
۰ نفر
ارتباط  خوبی بین ایران و سوریه وجود دارد

خرم آباد - ایرنا - دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: ارتباطات سیاسی خوبی بین ایران و سوریه وجود دارد که امیدواریم به فعالان اقتصادی کمک کند.

به گزارش ایرنا کیوان کاشفی روز چهارشنبه در همایش توسعه همکاری‌های اقتصادی لرستان با کشورهای عراق و سوریه در سالن همایش اتاق بازرگانی خرم آباد اظهار داشت: اکنون آرامش نسبی در سوریه وجود دارد و واجب ترین کار حضور سریع در بازار این کشور است که نیازمند کار کارشناسانه می‌باشد.
وی با تاکید براینکه اشتباه گذشته نباید دیگر تکرار و تحولات اقتصادی باید در نظر گرفته شود ادامه داد: ارتباطات سیاسی خوبی بین ایران و سوریه وجود دارد که امیدواریم به فعالان اقتصادی کمک کند.
کاشفی بیان کرد: در گذشته سوریه یکی از تولیدکنندگان مهم کشورهای عربی بود، امکانات خوبی داشت و در حوزه‌های کشاورزی و منسوجات حرف اول را می‌زد.
وی افزود: داروسازی این کشور یکی از کشورهای مهم عربی بود و در حوزه نفت هم وضع خوبی داشت اما اکنون بسیاری از زیرساخت‌ها تخریب شده و مردم این کشور مصرف کننده هستند.
وی با تاکید بر اینکه روسیه و چین در تلاش هستند اقتصاد خود را در سوریه پیش ببرند گفت: متأسفانه روابط اقتصادی کشورمان هم سطح روابط سیاسی با سوریه نیست.
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه بیان کرد: مردم سوریه قدردان زحمات ایرانی‌ها هستند و معتقدند چرا در اقتصاد کشورشان شرکت نمی‌کنیم.
وی افزود: ۲۶۵ میلیون دلار صادرات کالا در سال ۹۶ به سوریه صورت گرفت که رقم خوبی نیست.
وی ادامه داد: ایران تنها کشوری است که موافقت نامه تعرفه با سوریه دارد که هنوز اجرایی نشده و امیدواریم در مذاکرات بین دوکشور مطرح شود.
کاشفی گفت: اکنون سه پرواز در هفته به سوریه وجود دارد که امیدواریم افزایش یابد همچنین اولویت‌های مختلف سرمایه گذاری مختلفی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه حلب پایتخت اقتصادی سوریه است اضافه کرد: یک میلیون و ۵۰۰ هزار اشتغال در این شهر وجود دارد که حمایت از کالاهای داخلی را مدنظر دارند.
وی ادامه داد: چشم انداز اکونومیست از اقتصاد سوریه در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد این کشور با ۱۰ درصد بالاترین نرخ رشد در میان کشورهای جهان را دارد.
۳۲۱۰/‏۶۰۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =