۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۳
کد خبرنگار: 2456
کد خبر: 83360950
۰ نفر
آشتی نخست وزیر و وزیر خارجه لبنان؛ برخی احزاب نگران اوضاع هستند

بیروت- ایرنا- سعد حریری نخست وزیر لبنان و جبران باسیل وزیر خارجه این کشور که گفته می شد در مورد مسائل متعدد از جمله پناهجویان سوری و برخی عزل و نصب ها اختلاف نظر داشتند، در نهایت به یک توافق و سازش رسیدند.

بنابر اعلام منابع لبنانی، حریری و باسیل بررسی پرونده انتصابات در شورای قانون اساسی را که نبیه بری رئیس پارلمان خواستار برگزاری آن در روز چهارشنبه آینده است، آغاز کردند.

در این میان تفاهم حریری و باسیل، واکنش هایی را در بین برخی جناح ها داشته بطوری که "ولید جنبلاط" رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه  و "سمیر جعجع" رئیس حزب نیروهای لبنانی از این تفاهم ، آشکارا ابراز نگرانی کردند.

منابع حزب سوسیالیست ترقی خواه اعلام کردند، جنبلاط از هرگونه تفاهم سیاسی استقبال می‌کند، اما به نظر می‌رسد در برابر سازشی که چه بسا منجر شود جریان آزاد ملی به رهبری باسیل کشور را در اختیار بگیرد، موضع‌گیری می‌کند.

از نظر جنبلاط یکی از طرفین توافق و آشتی به شکل بی‌هدف و کورکورانه عمل می‌کند.

پیش از این روزنامه الاخبار ضمن اشاره به اختلافات بین سعد حریری و باسیل نوشته بود، حریری از این اختلافات نگران است و به نظر می‌رسد گزینه‌های اندکی در اختیار دارد و حزب او یعنی المستقبل نیز با وجود ناآرامی و تشویش حریری از وضع کنونی، نمی‌داند چه موضعی اتخاذ کند.

در بحبوحه این نگرانی‌ها سعد حریری به دیدار میشل عون رئیس جمهوری رفته و پس از آن اعلام کرد، رابطه‌ام با رئیس جمهوری دوستانه است و سپس در روزهای بعد اخباری مبنی بر بهبود شرایط و کم رنگ شدن اختلافات بین باسیل و حریری منتشر شد.

دیدار حریری با میشل عون در حالی صورت گرفت که با توجه به اختلافات حریری با باسیل، تأیید و پذیرش میشل عون رئیس جمهوری لبنان برای حریری بسیار حائز اهمیت بود، بویژه آن که حزب‌الله نیز به طور غیرمستقیم بر لزوم اقدام حریری به اجرای تعهداتش با رئیس جمهوری و ضرورت حفظ ثبات در منطقه تأکید کرده بود.

پس از این فراز و نشیب ها اکنون که بین باسیل و حریری آشتی و توافق حاصل شده است برخی گروه های سیاسی از جمله این گروه ها، حزب سوسیالیت ترقی خواه بری در قبال این وضعیت جبهه گرفته اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =