تولید آزمایشی در دومین معدن بزرگ مس کشور از هفته آینده آغاز می شود

قزوین – ایرنا -مدیر معدن مس کاتدی طارم سفلی قزوین گفت: اولین خط تولید این معدن که دومین واحد بزرگ معدنی کشور است از هفته آینده فعال و تولید آزمایشی در آن آغاز می شود.

کرامت الله حسینی روز چهارشنبه در جریان بازدید استاندار قزوین از این طرح افزود: تا ۲ ماهه آینده و پس از راه اندازی دیگر خطوط تولید، محصول نهایی (کاتد) تولید خواهد شد.

وی اظهار داشت: این واحد سالیانه قادر به تولید ده هزار تن مس کاتدی خواهد بود وبرای ۴۵۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه این معدن دارای ۱۴ میلون تن ذخیره است، افزود: کار ساخت این واحد از سال ۸۶ آغاز و در سال ۹۲ سرعت گرفت و اکنون با بیش از ۹۸ درصد پیشرفت آماده بهره برداری است.

این فعال معدنی از شرکت برق منطقه‌ای زنجان برای تأمین ۶ مگاوات برق، از بنیاد مسکن استان قزوین برای ساخت شهرک مسکونی کارگران و نیز از مسولان قزوین برای پرداخت ۳۵ میلیارد ریال از تسهیلات مصوب تقاضای همکار ی کرد.

وی بابیان اینکه بهسازی راه دسترسی معدن از سمت آزاد راه زنجان قزوین به طول ۱۶ کیلومتر ضروری است، گفت: حمایت مسئولان در این خصوص به روند تولید یاری می‌رساند.

وی سرمایه گذاری انجام شده در این واحد را یکهز ار و ۶۰۰ میلیاد ریال عنوان کرد و گفت: ارزش طرح در حال حاضر بین هشت تا ۱۹ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.

منوچهر حبیبی سرپرست معاونت اقتصادی استانداری قزوین، محمد شفیعی فرماندار و مدیران صنعتی و اقتصادی استان قزوین نیز در این بازدید حضو رداشتند.

قرار است این واحد معدنی در سفر آتی رئیس جمهور به قزوین مورد بهره برداری قرار گیرد.

۱۸۰ معدن در استان قزوین وجود دارد و سالانه ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن ماده معدنی از آنها استخراج می‌شود که مهم‌ترین آنها سیلیس، آهک، خاک صنعتی، سنگ لاشه، سنگ تزئینی و شن و ماسه کوهی، روی، باریت، آلونیت (زاج سفید) کائولین، گچ و نمک، سنگ‌های آهکی، سرب و روی، مس، منگنز، آهن، بوکسیت و باریت است
 

۳۰۱۳*۶۰۱۲