۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۵
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83360854
۰ نفر
۴۷۶۰ هنرمند صنایع دستی در قم ساماندهی شده اند

قم – ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با بیان اینکه ۴ هزار و ۷۶۰ هنرمند صنایع دستی در استان ساماندهی شده اند، گفت: مشکلات اقتصادی در سال های اخیر بیمه هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی را دچار چالش کرده است.

حمید یزدانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه متاسفانه هیچیک از واحدهای صنایع دستی در قم نشان تجاری ندارد افزود: منبت، سفال، انگشتر و جواهرآلات از جمله ظرفیت هایی است که اماکن ایجاد نشان تجاری برای آنها در استان وجود دارد.

وی گفت: مقاومت در برابر آموزش های جدید، نبود شبکه استارتاپ در زمینه صنایع دستی و ضعف شدید در بازاریابی برای فروش کالاها از جمله مشکلات حوزه صنایع دستی در استان است.

یزدانی، پیش بینی مکان برای فروش آثار صنایع دستی را از اولویت های این اداره کل میراث فرهنگی قم برشمرد و افزود: چهار نقطه برای ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی شامل کارگاه، فروشگاه و نمایشگاه پیش بینی شده است که با تحویل زمین مورد نیاز توسط شهرداری، امکان احداث این بازارچه های دائمی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه کارگاه های صنایع دستی استان وضعیت مناسبی ندارد گفت: بسیاری از این کارگاه ها از حداقل امکانات بی بهره هستند به همین دلیل مرمت آنها با جدیت در حال پیگیری است.

وی در ادامه با بیان اینکه بارش های باران در ابتدای امسال آسیب هایی به برخی بناهای تاریخی استان وارد کرد گفت: ۴۰ مکان تاریخی آسیب پذیر در قم شناسی و برنامه اضطراری برای مرمت آنها در نظر گرفته شده است.

یزدانی با اشاره به وجود ۳۸۰ آثار تاریخی ثبت شده در قم، ادامه داد: متاسفانه تا کنون هیچگونه دستورالعملی برای تعیین تکلیف و برنامه ریزی بافت های تاریخی در استان وجود نداشت که در این زمینه ضوابط لازم تدوین و با تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی وزارت راه و شهرسازی هر گونه اقدام در بافت تاریخی دارای ضابطه مشخص می شود.

وی همچنین با بیان اینکه در قم تا سال گذشته چیزی به نام بوم گردی نداشته ایم گفت: در یکسال گذشته یک واحد بوم گردی در استان افتتاح، ۲ واحد بوم گردی در حال افتتاح و ۱۷ مورد نیز ثبت نام شده است، ضمن اینکه هدف گذاری این اداره کل ایجاد ۵۰ واحد بوم گردی است.

یزدانی با اشاره به اقدام های صورت گرفته برای معرفی واحدهای گردشگری برای دریافت تسهیلات رونق تولید نیز گفت: ۶ هزار میلیارد ریال متقاضی دریافت وام در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان وجود دارد، این در حالی است که تنها ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در این زمینه به قم تخصیص یافت.

وی ادامه داد: به دلیل برخی موانع ایجاد شده توسط بانک ها برای پرداخت این تسهلات، برخی از متقاضیان دریافت تسهیلات در استان از گرفتن این وام ها منصرف شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم در ادامه با اشاره به اقدام های صورت گرفته این اداره کل در عید نوروز امسال اظهار داشت: در طرح نوروزی، ۷۷۰ هزار تن در اماکن اقامتی قم اسکان داده شدند که این آمار ۲۱ درصد نسبت به سال گذشنه افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ۱۹ مورد پلمپ واحدهای اقامتی در ایام عید در قم صورت گرفته است گفت: با نظارت های صورت گرفته، ۲۶۰ میلیون ریال مبالغ اضافی از مسافران نوروزی برگشت داده شد.

یزدانی تصریح کرد: توزیع یک هزار بسته فرهنگی میان مسافران نوروزی، اجرای چهار برنامه زنده، تشکیل سامانه تلفی رسیدگی به شکایت ها به صورت شبانه روزی، برپایی ۱۹ پایگاه اطلاع رسانی و توزیع ۲۵ هزار نقشه جدید از اقدام های صورت گرفته در ایام عید نوروز امسال است.

۷۴۰۴/ ۱۱۷۵ 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =