مقامات امنیتی ایران و روسیه تازه ترین تحولات منطقه ای و جهان را بررسی کردند

اوفا - روسیه - دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه ظهر امروز چهارشنبه در دیداری دو جانبه پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و روند همکاریهای دو جانبه و چند جانبه تهران و مسکو دیدار و گفت وگو کردند.

شمخانی در جریان این دیدار با قدردانی از همتای روس خود برای برگزاری موفق دهمین اجلاس مقامات عالی امنیتی پنج قاره جهان اظهار داشت: افزایش روند کیفی این نشستها و بررسی تهدیدات و فرصتهای مشترک امنیتی از سوی نمایندگان ارشد کشورهای مختلف اثرات قابل قبولی در شکل گیری رویکردهای مشترک در این خصوص داشته است.
وی با اشاره به تجربه موفق همکاریهای سیاسی، دفاعی و امنیتی ایران و روسیه در سوریه گفت: تداوم روندسیاسی آستانه برای سرعت دادن به ایجاد ثبات پایدار بر اساس خواست و اراده مردم این کشور ضروری است.
شمخانی تداوم همکاریهای نزدیک ومشارکت جدی میان ایران و روسیه و سایر همسایگان افغانستان برای کمک به شکل گیری روند آشتی ملی در این کشور را موردتاکید قرار داد و افزود: برگزاری دومین نشست مقامات عالی امنیتی همسایگان افغانستان که نیمه دوم سال جاری در تهران برگزار خواهد شد، فرصت مناسبی برای تسریع در روند کمک به ثبات پایدار در افعانستان خواهد بود.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تبیین تصمیمات اتخاذ شده از سوی ایران برای کاهش تعهدات خود در برجام که پاسخی به بدعهدی و بی عملی امریکا و کشورهای اروپایی است اظهار داشت: ایران در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام به صورت گام به گام کاهش تعهدات خود را برای مقابله با رفتار غیر قابل قبول طرفهای مقابل که صرفاً تامین کننده نفع یک جانبه است کاهش خواهد داد.
نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز در این دیدار با قدردانی ازحضور و سخنرانی مهم و جامع دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دهمین نشست امنیتی روسیه گفت: براساس دیدگاه شرکت کنندگان در نشست، سخنرانی جنابعالی در ردیف تاثیر گذارترین سخنرانیهای ارائه شده بوده است.
وی با اشاره به نشست سه جانبه مقامات عالی امنیت ملی روسیه، امریکا و رژیم صهیونیستی که بزودی در اسراییل و با موضوع بررسی تحولات سوریه انجام خواهد شد اظهار داشت: نتایج این نشست را به جمهوری اسلامی ایران که شریک راهبردی ما در منطقه است ارایه خواهیم کرد.
دبیر شورای امنیت ملی روسیه ضرورت جلوگیری از مداخله غیر قانونی امریکا در سوریه و متوقف سازی برخی اقدامات نظامی اسراییل در این کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: اقداماتی که می تواند به بحران جاری در سوریه دامن بزند به هیچ وجه مورد تایید روسیه نیست.
پاتروشف با اشاره به ابتکارات جاری روسیه برای تقویت روند گفت وگو میان طرفهای مختلف در افعانستان، تداوم ناامنی در این کشور را بر امنیت همسایگان اثرگذار عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: همسایگان افغانستان باید با پیگیری مستمر نشستهای مقامات عالی امنیتی، نقش تعیین کننده خود درنزدیک کردن طرفهای منازعه و تسریع در شکل گیری و موفقیت روندهای سیاسی را با جدیت دنبال کنند.

در این دیدار مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، ایروانی معاون سیاست خارجی دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران، کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی نیز دریابان شمخانی را هم همراهی می‌کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =