ظرفیت های مردمی در مهار آتش سوزی منابع طبیعی مورد توجه قرار گیرد

مهاباد- ایرنا- سرپرست فرمانداری بوکان با بیان اینکه اعضای انجمن های مردم نهاد نقش موثری در مشارکت های اجتماعی دارند، گفت: باید از ظرفیت های مردمی به خوبی در مهار آتش سوزی منابع طبیعی استفاده کرد.

به گزارش ایرنا، لقمان خسروپور روز چهارشنبه در جلسه ستاد اطفای حریق این شهرستان که در سالن اجتماعات فرمانداری بوکان برگزار شد، افزود: به منظور پیشگیری از بروز آتش در عرصه‌های منابع طبیعی باید از تمام توان اداره منابع طبیعی استفاده شودتا بتوان در کمترین زمان دامنه آتش را مهار کرد.

وی ادامه داد: در کنار امکانات و ظرفیت های موجود در منابع طبیعی و نیروهای امدادی در مواقع آتش سوزی در مراتع و اراضی کشاورزی و ملی باید بستر لازم برای بهره گرفتن از ظرفیت انجمن های مردم نهاد و نیز اعضای شوراهای اسلامی و دهیاران نیز فراهم شود تا میزان خسارت ها به حداقل ممکن برسد.

خسروپور با بیان اینکه موفقیت و به ثمر رسیدن تلاش های دولت در گرو مشارکت های مردمی و انجمن های غیردولتی است، اظهار داشت: در مواقع وجود بحران تمامی ارگان های مربوطه باید بسیج شوند و تقسیم کار در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بوکان حریم شهری را به صورت ۱۰۰ درصد پوشش خواهد داد و در مناطق روستایی نیز دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی باید آمادگی های لازم را داشته باشند.

سرپرست فرمانداری بوکان بر آموزش همه دهیاران و شوراهای اسلامی در خصوص اطفای حریق تاکید و بیان کرد: تمامی دهیاران باید فنون اطفای حریق و چگونه استفاده از کپسول های آتش نشانی را فرا بگیرند و در این خصوص باید آتش نشانان و داوطلبان هلال احمر وارد عمل شوند.

وی اضافه کرد: در کنار نیروهای مردمی و ستاد اطفای حریق ادارات و دستگاه های اجرایی باید از ظرفیت‌های پاسگاه‌های انتظامی و پایگاه‌های بسیج مقاومت سپاه نیز در مواقع بحران استفاده کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بوکان نیز در این جلسه گفت: همه ساله با گرم شدن هوا، آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی نیز آغاز می شود اما امسال با توجه به افزایش بارش‌های بهاره و رشد خوب پوشش گیاهی، آتش سوزی زودتر از موعد خود آغاز شده است.

سیامک صدقی بر صیانت از طبیعت توسط گردشگران تاکید کرد و ادامه داد: برخی از گردشگران اقدام به رهاکردن بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی داخل طبیعت می‌کنند که این بطری ها به مثابه ذره بین عمل می کند و با تابش نور خورشید به آن می‌تواند موجب حریق شود.

وی با بیان اینکه امسال ۱۷ هکتار از منابع طبیعی بوکان بر اثر آتش سوزی دچار آتش سوزی شده است، اظهار کرد: در سال گذشته نیز پنج مورد آتش سوزی در منابع طبیعی بوکان روی داد که بر اثر آن ۲۷ هکتار طعمه حریق شد و از بین رفت.
صدقی ادامه داد: ۹۰ درصد آتش سوزی ما به وسیله عوامل انسانی انجام می گیرد و اگر انسان ها در هنگام آتش روشن کردن و استفاده از طبیعت احتیاط کنند، درصد آتش سوزی ها کاهش می یابد.

صدقی بیان کرد: هنگام آتش سوزی مراتع مردم باید بلافاصله از طریق شماره تلفن شبانه روزی رایگان ۱۵۰۴ یگان حفاظت اداره منابع طبیعی را در جریان قرار دهند یا در ساعات اداری با شماره ۴۶۲۴۷۰۳۰ اداره منابع طبیعی این شهرستان تماس حاصل کنند.

در شهرستان بوکان ۱۴۰ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۳۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است.

۷۵۱۰/‏۶۱۸۵/‏۳۰۷۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =