۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۵
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83360812
۰ نفر

برچسب‌ها

 بند خاکی آبخوان عقدای اردکان به بهره برداری رسید

یزد - ایرنا - بند خاکی آبخوان بخش عقدای شهرستان اردکان با حجم یک میلیون متر مکعب آب و به طول سه هزار و ۱۷۰ متر امروز چهارشنبه در مراسمی با ۳۲ میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسید.

در این مراسم محسن صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد، محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان، محمدرضا آخوندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری، سید جمال سجادی‌پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان استان و شهرستان حضور داشتند.

به گفته فرماندار اردکان با آبگیری این بند میزان آبدهی قنات ها، چاه‌ها و مزارع بخش عقدا افزایش می یابد که این کار کمک بزرگی به وضعیت آب و کشاورزی منطقه می کند.

بهروز شهابی‌زاد با اشاره به مشکلات حوزه آب و خاک شهرستان افزود: در اثر عوامل انسانی و تغییرات اقلیمی، وقوع سیلاب و از بین‌رفتن پوشش گیاهی، سبب کاهش تولیدات کشاورزی و کم‌آبی شده است.

فرماندار اردکان، اجرای طرح‌های آبخیزداری را در احیای منابع آب و خاک مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: اقدامات اولیه برای احداث بند خاکی عقدا در سال ۱۳۹۴ انجام و عملیات اجرایی آن در مهرماه ۹۷ آغاز شد.

وی عنوان کرد: تاکنون حدود هزار مترمکعب دیواره‌سازی با سازه سنگ و بتن جهت مقاوم‌سازی مسیر ورودی و خروجی آب در بند انجام شد و برای جمع‌آوری آب‌های سرگردان و سیلاب‌های سطحی حدود پنج کیلومتر مسیر انحرافی ایجاد شد که با تامین حدود یک میلیارد تومان بودجه دیگر باید به حدود ۱۱ کیلومتر برسد.

شهابی‌زاد این اقدام را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: با تغییر مسیر خواهیم توانست حداکثر بهره‌برداری را از هرز آب‌های موجود داشته باشیم و حتی‌المقدور آب‌های سطحی و فصلی را به سمت ورودی بند سوق دهیم.

فرماندار اردکان خاطرنشان کرد: طبق نظر کارشناسان با آبگیری این بند خاکی نه تنها قنات و چاه های موجود، بلکه تمامی مزارع و قنات های پایین دست در شمال و شمال شرقی عقدا تا روستاهای شمس‌آباد، هفتادر و سروسفلی منتفع می‌شود و کمک بزرگی به وضعیت آب و کشاورزی منطقه خواهد بود و با ایجاد دریاچه مصنوعی، مکانی جهت تفریح و ورزش و توسعه گردشگری منطقه به‌وجود خواهد آمد.

شهابی زاد از پیگیری نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی و مدیران استان و شهرستان تقدیر کرد و افزود: تأمین ۳۲ میلیارد ریال بودجه این پروژه جز ار طریق منابع ملی ممکن نبود. مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۴/‏‬ ۲۰۴۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =