۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۷
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83360784
۱ نفر
رسانه های آلمانی: اکنون زمان ابتکار عمل اروپایی ها است

تهران- ایرنا- رسانه های آلمانی با حساس خواندن اوضاع در خاورمیانه بر لزوم اقدامی جدی از سوی اتحادیه اروپا برای کاهش تنش ها تاکید کردند.

تارنمای شبکه دویچه وله آلمان در مطلبی با اشاره به حوادث اخیر منطقه نوشت: با افزایش ماجراجویی‌ها در خاورمیانه فشار بر اروپا برای تغییر سیاست خود در مورد ایران بیشتر شده است. بسیاری بر این‌باورند که اروپا باید دست ابتکارعمل بزند.
بر این اساس در میانه تنش‌های فزاینده میان ایران و آمریکا که کم‌کم دامن اروپا را نیز می گیرد، دیگر رسانه های آلمان نقش اتحادیه اروپا در کاهش تنش ها را بسیار جدی ارزیابی می کنند.
در همین رابطه «آندرآس روس» مفسر روزنامه آلمانی فرانکفورته آلگماینه معتقد است که اکنون نوبت اروپا است.
او در مطلبی با اشاره به ماجرای حمله به دو تانکر نفتکش در دریای عمان، نوشته است: «از نظر غربی‌ها اگر فردی وجود داشته باشد که کمتر از دونالد ترامپ از هنر سیاست سر درآورد، آن فرد ولیعهد عربستان است. حال هر دوی آنها انگشت اتهام به سوی ایران دراز کردند. البته درحالیکه ترامپ و حتی مشاور جنجالی او، جان بولتون خویشتنداری نشان می‌دهند، ولیعهد عربستان مصر است که جامعه جهانی باید کاری بکند و اقدامی علیه ایران انجام دهد.»
این در حالی است که وابستگی اروپایی ها از جمله آلمان به منابع انرژی خاورمیانه، منافع اقتصادی این کشور در منطقه و از آن گذشته نزدیکی جغرافیایی اروپا به خاورمیانه‌، اخبار تنش روز افزون در این منطقه را به یکی از مهمترین مسائل روز در رسانه‌های این کشور تبدیل کرده است.
هر چند آمریکا انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته اما وزرای خارجه آلمان، لوکزامبورگ، هلند و اتریش در نشست دوشنبه تاکید کردند که هنوز نمی‌توان در مورد عامل حمله به دو نفتکش در دریای عمان اظهار نظر کرد و آنها در حال مقایسه اطلاعات و داده‌های خود با داده‌های دولت آمریکا هستند.
از سوی دیگر «ناتالی امیری» خبرنگار شبکه اول رادیو و تلویزیون دولتی آلمان در مقاله ای از تشدید اوضاع در منطقه ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است که بازنده اصلی چنین وضعیتی، اروپا خواهد بود از این رو بروکسل باید ابتکار عمل را به دست گرفته و پیش از آنکه دیر شود اقدامی عملی در این خصوص انجام دهد.
گفتنی است «فولکر پرتس» رئیس بنیاد «علم و سیاست» در برلین که به دولت آلمان مشاوره می‌دهد، پیشنهاد کرده است که اروپایی‌ها از نفوذ خود بر روی رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی استفاده کنند و مانع از بدتر شدن وضعیت شوند.
پرتس معتقد است اروپا می‌تواند همراه با ژاپن و هند، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را به برگزاری نشستی در سطح وزرای خارجه تمام کشورهای منطقه به منظور یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز تشویق کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =