۳ طرح آبخیزداری سردشت از محل صندوق توسعه ملی در حال اجراست

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: سه طرح آبخیزداری با هشت میلیارد ریال هزینه از محل صندوق توسعه ملی در این شهرستان اجرا می شود.

سیدکامل حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح‌ها در زیر حوزه آبخیز روستای «نستان» از توابع بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد.

وی بیان کرد: این سه طرح شامل عملیات مکانیکی، احداث سازه‌های ملاتی، گابیونی و خشکه چین در حجم یکهزار مترمکعب، عملیات بیومکانیکی، احداث بانکت های هلالی آبگیر و کاشت بذر بادام و گیاهان مرتعی در سطح ۲۵ هکتار و عملیات بیولوژیکی با توجه به جنگلی بودن عرصه با کاشت ۱۰ هزار اصله نهال از گونه‌های غیرمثمر و جنگلی بادام، بنه، زالزالک و بلوط در سطح ۳۰ هکتار است.

وی گفت: در این راستا تاکنون در عملیات مکانیکی ۶۰۰ مترمکعب سازه ملاتی و سنگ و بتن، ۳۰۰ مترمکعب سازه گابیونی، تور گالوانیزه ای و سنگ، ۱۰۰ متر مکعب خشکه چین و یکهزار مترمربع سنگ اجرا شده است و یکهزار و ۲۰۰ مترمکعب باقی مانده نیز تا ۲ ماه دیگر به پایان می‌رسد.

حسینی افزود: در اجرای عملیات مکانیکی بیشتر هدف جلوگیری از سیلاب و فرسایش خاک، اخذ رسوب، آبدهی چشمه‌ها و قنوات، جمع آوری آب‌های فصلی و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت عنوان کرد: هدف از اجرای عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی نیز ذخیره نزولات آسمانی، حفظ خاک و کشت و توسعه جنگل و کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از روان آب‌ها و کنترل سیلاب است.

شهرستان مرزی سردشت دارای ۱۳۹ هزار و ۵۰۰ هکتار مساحت است که از این میزان حدود ۹۰ هزار هکتار جنگل و حدود ۳۰ هزار هکتار به صورت مرتع مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
جنگل‌های آذربایجان غربی در شهرستان‌های سردشت، پیرانشهر، ارومیه و مهاباد قرار دارد که بیش از ۸۰ درصد آن متعلق به سردشت به عنوان ابتدای ناحیه جنگلی زاگرسی است.
شهرستان سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و در امتداد مرزهای ایران با شمال عراق قرار گرفته است.
۷۵۶۲/۶۱۸۵/‏۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =