پذیرش بیماران جمهوری آذربایجان در مراکز درمانی استان اردبیل اینترنتی می‌شود

اردبیل- ایرانا- استاندار اردبیل گفت که برای کاهش برخی سو استفاده‌ها و نیز تسهیل امور تا ۲ ماه آتی سامانه نوبت دهی اینترنتی در مراکز بیمارستانی و مطب‌های پزشکان استان به اتباع جمهوری آذربایجان راه اندازی می‌شود.

اکبر بهنامجو روز چهارشنبه در نشست با سرکنسول جمهوری آذربایجان در تبریز که در حاشیه نمایشگاه بین المللی گردشگری سلامت اکو در اردبیل انجام گرفت، افزود: این اقدام با هماهنگی جهاد دانشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در حال بررسی بوده و امیدواریم با راه اندازی این سامانه روند مراجعه و درمان اتباع جمهوری آذربایجان به مراکز درمانی استان سامان یافته و موضوع دلالی و برخی سو اسیتفاده ها نیز حذف شود.

وی همچنین از امکان پوشش بیمه ای بیماران جمهوری آذربایجان توسط بیمه‌های معتبر جمهوری اسلامی ایران نیز خبر داد.

وی با اشاره به اینکه بازار هدف کالاهای تولیدی در استان، همسایگان شمالی بویژه جمهوری آذربایجان است، اضافه کرد: اردبیل بیشترین مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان را دارد و علاوه بر آن اشتراکات فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و زبانی باعث شده ارتباط ما با این کشور خوب و حسنه باشد.

بهنامجو وجود آب گرم‌های معدنی با خواص درمانی را نعمت بزرگی برای مسافران سلامت این استان بر شمرد و اضافه کرد: گردشگران سلامت جمهوری آذربایجان می‌توانند از آب‌های معدنی دارای خاصیت درمانی بسیار، واقع در شهرستان‌های اردبیل، سرعین، مشکین شهر، نیر و خلخال بهره مند شوند.

استاندار اردبیل همچنین به توافق دو کشور در زمینه اتصال راه آهن پارس آباد با جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: با اتصال خط ریلی آذربایجان_ پارس آباد، مطالعات خط ریلی اردبیل به پارس آباد نیز تمام شده و در آینده این کشور همسایه به شبکه سراسری ایران متصل می‌شود.

وی همچنین از راه اندازی ایکس ری در گمرک بیله سوارمغان خبر داد و افزود: با راه اندازی این سامانه مشکل ترانزیت حل شده و مراودات اقتصادی افزایش می‌یابد، مسئولان مستقر در گمرک بیله سوار چه طرف ایرانی و چه طرف آذربایجانی با ارتباط خوبی که دارند در صورت بروز هرگونه مشکل باید خودشان مرتفع سازند.

اکبر بهنام جو در پایان، جامعه هدف صادرات محصولات کشاورزی و تولیدی استان اردبیل را کشورهای حاشیه خزر دانست و گفت: تولید محصولات منحصر بفرد در مغان و راه اندازی بزرگترین سوله‌های گلخانه‌ای می‌تواند بازار جمهوری آذربایجان را پر رونق کند.

در این دیدار علی النقی حسین اف، سرکنسول جمهوری آذربایجان در تبریز نیز آمادگی کشورش را برای افزایش همکاری‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اعلام کرد و گفت: جمهوری آذربایجان همیشه با ایران و بخصوص استان‌های مرزی این کشور ارتباط تنگاتنگی داشته است.

وی با بیان اینکه از چهار نقطه ایران بین ۲ کشور رفت و آمد صورت می‌گیرد، بیان کرد: استان‌های گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی دارای مرز مشترک با این جمهوری بوده و مراودات خوبی با این استان‌ها داریم.

سرکنسول جمهوری آذربایجان در تبریز اظهار داشت: در کشور آذربایجان نیز پتانسیل گردشگری طبیعی و سلامت وجود دارد و همکاری‌های دو طرف در این زمینه می تواند افزایش یابد.

وی با بیان اینکه کوه نمک (دوز داغی) در آذربایجان قرار دارد افزود: گردشگران زیادی با تجویز پزشک به منظور مداوای بیماری آسم و فیزیوتراپی طبیعی به این منطقه سفر می‌کنند.

همایش گردشگری سلامت و نمایشگاه بین المللی کشورهای عضو اکو از روز ۲۸ خرداد ماه تا ۳۰ خرداد در اردبیل برگزار می شود.

۳۰۰۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =