۲۹ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 1612
کد خبر: 83360667
۰ نفر

برچسب‌ها

قم تا سال ۱۴۰۷ آب دارد

قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم گفت: با توجه به رشد جمعیت و افزایش مصرف، اگر تمام منابعی که در اختیار داریم وارد مدار بهره‌برداری کنیم ، این استان تنها تا سال ۱۴۰۷ آب دارد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب قم، علی جان صادق پور در دیدار اعضای شورای هماهنگی مدیران وزارت نیرو در قم و برخی دیگر از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان با تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) افزود: سال گذشته با همکاری مردم برای نخستین بار شاهد کاهش سرانه مصرف بود، اما متأسفانه در سال جاری با توجه به بارندگی‌های صورت گرفته، توهم فراوانی آب در جامعه به وجود آمد و موجب افزایش مصرف شده است.

وی با اشاره به اینکه کل تخصیص از سرشاخه‌های دز به استان قم حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب است، گفت: این در حالی است که میزان مصرف آب در قم در سال گذشته بیش از ۱۱۷ میلیون مترمکعب بوده و پیش‌بینی می‌کنیم این میزان در سال جاری به بیش از ۱۲۶ میلیون مترمکعب برسد.

وی از افزایش ۱۱ درصدی مصرف آب در قم در سه ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: از ابتدای سال گذشته تاکنون میزان مصرف آب در قم به بیش از ۲۸ میلیون متر مکعب رسیده که این میزان در سال گذشته حدود ۲۵ میلیون مترمکعب بوده است.

صادق پور گفت: هیچ گزینه‌ای برای تأمین آب قم باقی نمانده و تنها راه برای عبور از شرایط موجود، مدیریت مصرف است. با روند افزایش مصرف که با آن مواجه هستیم، مجبوریم برای تأمین آب مورد نیاز، از چاه‌های سطح شهر و منطقه علی‌آباد که از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته با همکاری مردم برای نخستین بار شاهد کاهش سرانه مصرف بودیم، افزود: متأسفانه در سال جاری با توجه به بارندگی‌های صورت گرفته توهم فراوانی آب در جامعه به وجود آمد و موجب افزایش مصرف شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی اقدامات بسیار خوبی در حوزه آبرسانی به شهرها و روستاها در کشور انجام شده است، اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۸۵ درصد آب مورد نیاز قم، از خارج از مرزهای استان تأمین می‌شود و تمام جمعیت شهری ما از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار هستند.

صادق پور با اشاره به وجود حدود ۵۰۰ هزار اشتراک آب در سطح استان خاطرنشان کرد: آبفای قم جزو شرکت‌های پیشرو به شمار می‌رود که در استفاده از سامانه‌های تله‌متری، جی‌آی‌اس، ۱۲۲ و خدمات جانبی به شهروندان رتبه‌های برتر کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای شبکه‌های فاضلاب در ۵۰ درصد شهر ابراز داشت: در حال حاضر حدود ۳۴ درصد از مشترکان به شبکه فاضلاب متصل و از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب بهره‌مند شده‌اند.

وی حرکت در راستای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی را جزو برنامه‌های اصلی شرکت آب و فاضلاب قم برشمرد و در این زمینه به حمایت از ساخت اسکروپمپ فاضلابی و تولید پلی آلومینیوم کلراید جامد برای نخستین بار در کشور، اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام، کاهش هدر رفت آب، احداث نیروگاه‌های خورشیدی و برقابی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی اشاره کرد.

۶۱۳۳/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =